Yumurtalık Kanserini Nefesinizden Teşhis Edecek Cihaz Geliştiriliyor

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Yumurtalık Kanserini Nefesinizden Teşhis Edecek Cihaz Geliştiriliyor

Farklı tip kanserleri tespit etmek için nefes analiz etme fikri daha önceden de biliniyordu. Ancak bu yeni teknoloji tespit ettiği veriler, makul büyüklüğü ve maliyetiyle dikkat çekiyor. En önemlisi de şu an kullanılan yöntemlere göre daha güvenli ve doğru sonuç veriyor. Nefes analizi yapan bu yeni cihazdaki sensörler nefes örneğindeki uçucu bileşikleri tespit ediyor.

Cihazdaki esnek polimeri kaplayan altın nanoparçacıklar bu uçucu bileşiklere bağlanıyor. Belirli bir hastalıkta metabolizmada meydana gelen değişiklikler uçucu organik bileşiklerin hem içeriğinin hem de yoğunluğunun değişmesine neden oluyor. Araştırma ekibi inceledikleri vakaların %82’sinde yumurtalık kanserini doğru olarak tespit etti. Bu doğruluk oranını hâlihazırda kullanılan özel kan testlerinde ve transvajinal ultrason yöntemlerinde yakalamak bile önemli bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Yüksek risk taşıyan kadınlar yumurtalık kanseri tespitine yönelik test yaptırıyor. Oysa pek çok kadında hastalık ilerleyene kadar herhangi bir yumurtalık kanseri belirtisi görülmüyor. Bu da hastalık teşhis edildiğinde çok geç olabileceği anlamına geliyor.

yumurtalık-kanseri-teşhis-cihaz

Nefes örneği vermenin cerrahi işlem gerektirmemesi, güvenilir ve kolay olması da yeni yöntemin en önemli avantajlarından. Dolayısıyla bu yöntem sayesinde artık daha çok kadın yumurtalık kanseri taraması yaptırabilecek. Daha ileri araştırmalar yapıldıktan sonra aynı yöntem, farklı kanser tiplerine ek olarak Alzheimer ve Parkinson gibi hastalıkların da teşhisinde kullanılabilecek. Klinik kullanımdan önce sensörlerin daha küçük ve daha hassas hale getirileceği belirtiliyor.

Kadınlarda görülen kanserlerin %3’ünü yumurtalık kanseri oluşturuyor. Daha az rastlanmasına rağmen kadınlarda görülen üreme sistemi ile ilgili diğer kanser tiplerinden daha ölümcül olabiliyor. Bu yeni yöntemle geç kalınmadan teşhis konulması ve yumurtalık kanserinin geç teşhisi nedeniyle ölümcül olmasının önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yumurtalık Kanserini Nefesinizden Teşhis Edecek Cihaz Geliştiriliyor

0