Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi: ŞİMŞEK

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii – TUSAŞ (TAI)

Türkiye’de uçak, helikopter, insansız hava araçları ve uydu gibi hava-uzay platformlarının tasarımı, geliştirilmesi, imalatı, entegrasyonu, modernizasyonu ve satış sonrası hizmetleri alanlarında teknoloji merkezi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.’nin (TUSAŞ), geliştirdiği Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi, Şimşek; Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) hava savunma birliklerinin eğitim ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla 2009 yılında Araştırma ve Geliştirme projesi olarak başlatılmış özgün TUSAŞ tasarımıdır.

şimşek_lepicallidus1

2009 yılında TUSAŞ’ın öz kaynakları ve TEYDEB desteği ile başlatılan “Şimşek” projesi ile satıh-hava ve hava-hava füze sistemlerinin kilitleme ve atış eğitimlerinde kullanılmak üzere, tehdit muharip uçaklar ve güdümlü mermilerin uçuş benzetimini maliyet etkin olarak yapılacağı bir Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyacının karşılanması amaçlanmıştır.

Müşteri ihtiyaçlarına göre şekillendirilebilir açık mimari yapıda tasarlanmakta olan ŞİMŞEK Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi; hava-hava, satıh-hava, uçaksavar ve füze sistemleri ile atış ve radarla takip eğitimlerinde kullanılacak, muharip uçakların ve füzelerin uçuş karakteristiklerine yakın özelliklere sahip, Yüksek Hızlı Hedef Uçak ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

şimşek_lepicallidus2

 

Sistemin Genel Özellikleri:

Özgün yazılımlara sahip Uçuş Kontrol Sistemi ve Yer Kontrol İstasyonu ile uçuş öncesi veya uçuş sırasında tanımlanabilen rota ve manevralar (alçak uçuş, pop-up, weave, dalış, vb.) tam otonom olarak gerçekleştirilmektedir. Sistemde bulunan radar iz artırıcı ve jet motoru ile hava aracının radar güdümlü ve kızıl ötesi güdümlü füze sistemleri tarafından takibi mümkün olmaktadır.

Hava Aracı üzerinde bulunan akustik sistem sayesinde, kendisine ateşlenen silâhlara olan mesafe bilgisi Yer Kontrol İstasyonu’na gerçek zamanlı olarak aktarılmakta ve bu yolla atış eğitiminin başarımı takip edilebilmektedir. Hava Aracı’nın gerekli durumlarda gözle takibini kolaylaştırmak için İz Dumanı Sistemi ve kendisine atılan silâhları yanıltmak için de Karşı Tedbir Atım Sistemi bulunmaktadır ve bu sistemler Yer Kontrol İstasyonu’ndan kontrol edilebilmektedir. Hidrolik fırlatıcı ile piste ihtiyaç duymadan karadan veya gemi platformlarından kalkış yapabilmekte ve vurulmadığı durumlarda tekrar kullanılabilmesi için paraşüt ile karaya veya denize inebilmektedir.

» İlginizi Çekebilir ⇒ ABD’de Dev Uçak İhalesi: 55 Milyar Dolar

şimşek_lepicallidus_kapak

Tüm sistem tamamen TUSAŞ özgün tasarım ve üretimi

 • 30 dakika havada kalma süresi
 • Azami 180 m/sn hız (350 kts)
 • 1000ft (350m) ile 15000ft (4500m) (ASL) irtifalar arasında görev kabiliyeti
 • Azami 50 km menzilli veri linki
 • Fırlatıcı ile kalkış, paraşüt ile karaya veya denize iniş
 • Donanma gemi platformlarından kalkış ve kontrol
 • İleri kompozit teknolojileri ile üretilmiş yapı
 • Askeri standartlara uyumluluk
 • Özgün “YKİ Uçuş Kontrol Sistemi” ve “Otopilot Sistemi” sayesinde kalkış ve iniş dahil rota / yön / hız / irtifa tutma modları ile tam otonom uçuş kabiliyeti
 • Yer Kontrol İstasyonu ile görev planlama ve kontrol, Görev noktası tanımlama, uçuş anında değiştirebilme özelliği
 • Eve Dönüş ve Acil İniş Modları ile önceden belirlenmiş eve dönüş noktasına gelerek otomatik iniş
 • Gerçek zamanlı kriptolu sayısal uçuş verisi telemetreleri kaydetme ve sonradan oynatabilme
 • Sayısal harita otomatik tanıma

Faydalı Yük:

Pasif Radar İz Artırıcı

⇒ TUSAŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yüksek Hızlı Hedef Uçak Sistemi: ŞİMŞEK

0