Yoksul Ülkeler için 3B Yazıcıdan Ucuz Mikroskop Geliştirildi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Yoksul Ülkeler için 3B Yazıcıdan Ucuz Mikroskop Geliştirildi

Amerikalı bilim adamları, yoksul ülkelerde AIDS ve kanser gibi hastalıkların teşhisine yardımcı olabilecek ucuz bir mikroskobu 3 boyutlu yazıcı ile geliştirdi. Amerika‘da bulunan Rice Üniversitesi’nden çalışmayı yürüten Doç. Tomasz Tkaczyk, dünyanın yoksul bölgelerinde hastalıkların teşhisi için büyük öneme sahip testlerin daha ucuza yapılabilmesi amacıyla bu cihazı geliştirdiklerini söyledi.

ucuzmikroskop2

3 boyutlu yazıcıdan çıkan mikroskop

Doktorların sadece mikroskop yardımıyla hastanın hücrelerine bakarak önemli tıbbi bilgi edinebileceğine dikkati çeken Tkaczyk, “Örneğin anormal sayıdaki beyaz kan hücreleri, kemik iliği yetmezliği veya AIDS’in göstergesidir. Akyuvarların parçalanması, hastanın bakteriyel ya da viral enfeksiyondan muzdarip olabileceği gösterir. Doktorlar, kanda tuhaf şekilli hücreleri inceleyerek de kanseri tespit edebilir” dedi.

Genetik araştırma gibi tıbbi tekniklerin yüksek maliyeti ve altyapı gereksinimi nedeniyle ancak donanımlı laboratuvarlarda yapılabildiğine işaret eden Tkaczyk, bu tür laboratuvarların olmadığı yoksul bölgelerde plastik mikroskobun hastalıkların teşhisinde doktorlara önemli oranda yardımcı olacağını vurguladı.

ucuzmikroskop1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yoksul Ülkeler için 3B Yazıcıdan Ucuz Mikroskop Geliştirildi

0