Yapay Zekânın Tarihçesi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Yapay Zekânın Tarihçesi

Ortaçağ Döneminde Yapay Zeka

Yapay zekâ, büyük kuruluşların desteğiyle bilinir olmaya başladı. Aslında yeni bir kavram olmayan yapay zeka ve kavramları Ortaçağ’a kadar uzanır. MS 9. Yüzyılda Abbasiler döneminde (750 1256), Musa kardeşlerin hidrolik prensiplerine göre çalışan otomatik makineler yaptığı, daha sonra Selçuklular döneminde Ebulizz’in de bu çalışmaları devam ettirdiği biliniyor.

Fakat daha sonraki dönemlerde Batı’nın El-Harezmi’nin (780-850) cebir üzerine eserleri ile tanışması sonucunda (ikinci dereceden denklemlerin çözümü, sıfır sayısı vb.) bilimsel ve teknik üstünlük giderek Batı’ya geçmeye başlar. El-Harezmi’nin Batı bilim dünyasına etkisi o kadar büyük olmuştur ki Batı’da cebir anlamına gelen “algebra” ifadesi onun bir kitabının başlığındaki “Al- Jabr” kelimesinden, günümüz bilgisayar bilimlerinin en ana kavramlarından biri olan “algoritma” ifadesi de isminin Batı dillerindeki telaffuzundan türetilmiştir.

harezmi

17-18. Yüzyılda Yapay Zeka

1642 yılında Fransız matematikçi Blaise Pascal (1623-1662) tarafından ilk mekanik hesap makinesinin icat edilmesinden sonra 1800’lü yıllarda İngiliz matematik profesörü Charles Babbage (1791-1871), Fransız mucit Joseph- Marie Jacquard’ın (1752-1834) dokuma tezgâhları için icat ettiği bir tekniği kullanarak ilk programlanabilir mekanik bilgisayarı (analytical engine) geliştirmeye çalışmıştır. Fakat o zamanki teknoloji yeterli olmadığı için projesi yarım kalmıştır.

1940’lı yıllarda İngiliz ve ABD’li Alan Turing, Nobert Wiener ve John von Neumann gibi matematikçiler ile bilgisayar bilimcilerin katkılarıyla bugünkü bilgisayar bilimlerinin temelleri atıldı. Bilgisayar bilimlerinin Nobel Ödülü sayılan Turing Ödülü ile yapay zekâ alanında halen geçerliliğini koruyan ünlü Turing Testi’nin adı da Alan Turing’den gelir.

Pascal'ın Hesap Makinası

Pascal’ın Hesap Makinası

20. Yüzyılda Yapay Zeka

Yapay zekâ alanındaki ilk ciddi adım 1956 yılında ABD’de de düzenlenen Darthmouth Konferansı’nda atıldı. ABD’li bilim insanı John McCarthy tarafından organize edilen bu konferansa günümüzde de yapay zekâ teknolojisinin öncülerinden sayılan Marvin Minsky gibi isimler de katıldı. Hayli tanınmış LISP yapay zekâ programlama dilinin yaratıcısı da olan John McCarthy (1927-2011) günümüz yapay zekâ teknolojisinin gerçek öncüsü kabul ediliyor.

yapay-zeka

Dartmouth Konferansı’nın düzenlenmesi için 1955 yılında Rockefeller Vakfı’na verdiği dilekçede, bilgisayar bilimlerinin bu dalı için “yapay zekâ” ifadesini ilk olarak kullanan da yine John McCarthy’dir. 1971’de yapay zekâ alanında verilen Turing Ödülü’ne de layık görülen McCarthy, ayrıca 1990 yılında dönemin ABD Başkanı tarafından Ulusal Teknoloji Madalyası ile de onurlandırılmıştır.

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapay Zekânın Tarihçesi

0