Vücut Isısından Elektrik Üreten Nano Çip

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Sadece Vücut Isısıyla Elektronik Cihazlar Şarj Edilebilecek

Hızla gelişen teknoloji sayesinde insanoğlunun vazgeçilmezi olan elektronik cihazlar, bilgisayarlardan tutun cep telefonlarına kadar hayatın bir parçası hatta bütünü haline geldi desek yanılmış olmayız. Özellikle giyilebilir elektronik cihazlar inanılmaz özellikleriyle ve hayatı kolaylaştırması sayesinde bizleri cezbetmektedir. Ancak elektronik cihazların aralıksız kullanım süresi sarjı bitene kadar olmaktadır.

Oldukça can sıkıcı bu özellik, bizleri elektrik prizleriyle kardeşçe yaşamaya sevk ediyor. Çok yaygın kullanılmasa da kablosuz şarj aletlerinin varlığıyla bir nebze ferahlıyoruz ancak yine de tam anlamıyla bu konuya çözüm olamamakta diyebiliriz. Ancak geçen hafta görücüye çıkan bir yöntem sayesinde şarj sorunu artık hayal oluyor. Vücudunuzda taşıyacağınız bir minik sensör, elektronik cihazları vücut ısınız ile şarj edebilecek.

Geçtiğimiz hafta yapılan CES 2016 (Tüketici Elektronikleri Fuarı) etkinliğinde ilk defa minik kablosuz bir sensör tanıtıldı. Bakmayın minik olmasına işlevleri oldukça büyük diyebiliriz. Bu sensör, hem vücut nem seviyenizi ölçerek gerekli bilgiyi cep telefonunuza gönderebilecek hem de telefonunuzun çalışması ve işlemleri yapması için gerekli tüm enerjiyi sizin vücut sıcaklığından elde edebilecek. Kısaca elektronik cihazlarınızı kendi vücut ısınızla besleyebileceksiniz.

» İlginizi Çekebilir ⇒ Renk Değiştirebilen Esnek Malzemeler

Bir annenin yavrusunu beslediği gibi desek abartmış olmayız. Şakayı bir yana bırakıp gelelim bu minik çipimizin yapısına; biliyoruz ki insan vücudu ortam koşulları ne olursa olsun sıcaklığını koruyabilmekte ve bu özelliği sayesinde elektronik cihazlarımıza eşsiz bir güç kaynağı olacaktır.

Nasıl mı? İnsan vücudunun bu özelliğini avantaja çevirebilen termoelektrik materyaller sayesinde. Termoelektrik materyaller, insan vücudunun ürettiği ısıyı biriktirerek bunu elektriğe dönüştürüyor. Carolina State Üniversitesi’nde nanosistemli bu teknolojiyi geliştiren araştırmacılar, prototiplerini daha esnek hale getirerek termoelektrik jeneratörleri üretmeyi başardılar.

nano-sensor

Termoelektrik Jeneratörlerin Özellikleri

7 santimetre kare boyutundaki bu esnek sensör, her santimetre karesi 40-50 microwatt olacak şekilde enerjiyi depolayabiliyor. Ancak bu depolanan enerji miktarları kişinin o anki vücut sıcaklığına göre değişiklik göstermektedir. Hasta ve ateşi çıkmış bir insanda bu enerji miktarı nasıl değişiklik gösterir bilemiyoruz. Halihazırda geliştirilmiş prototip sensör yüksek şekilde şarj imkanı haliyle sağlayamıyor fakat özellikle akıllı saatlerde bulunan vücut değerlerini ölçen sensörler için gerekli enerjiyi mevcut prototip ile iyi bir şekilde karşılamaktadır.

Ne Zaman Kullanılabilecek?

Araştırmacıların asıl hedefi ise, bu prototipi geliştirerek daha fazla kapasite ve kullanım ömrü sunmak. Zamanla geliştirilebilirse cep telefonlarını bile şarj etmekte kullanılabileceği düşünülüyor. Bu cihaz kişinin 1 sene vücudunda bulunup gerektiğinde şuan için akıllı saatlerde ve bataryası küçük olan cihazlara alternatif bir şarj ünitesi olarak kullanılabilecek. Güzel günler!

Kaynak: Webtekno, IEEE Spectrum

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Vücut Isısından Elektrik Üreten Nano Çip

0