Uzay Modülü Philae Uzayda Oksijeni Olan Bir Yer Buldu

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Philae Uzayda Oksijeni Olan Bir Yer Buldu

Bilim insanları yaptıkları incelemede bir kuyrukluyıldızın etrafını saran gaz bulutunda serbest oksijenin; su buharı, karbonmonoksit ve karbondioksitten sonraki en yaygın dördüncü gaz olduğunu gördü.

uzayda-oksijen

Uzay da Yaşam!

Nature dergisinde yayımlanan çalışmada, keşfin, gezegenler oluşurken oksijenin diğer elementlerle tepkimeye girdiğini düşünen bilim insanları için tam bir sürpriz olduğu ve Güneş Sistemi’nin nasıl oluştuğuna ilişkin mevcut görüşlerin yanlış olabileceğine işaret ettiği belirtildi.

Bern Üniversitesi’nden Prof. Dr. Kathrin Altwegg, ekibin oksijen moleküllerini ortaya koyan veriyi ilk kez gördüğünde sonucun hatalı olduğunu düşündüğünü söyledi. Uzay modülü Philae 7 ay sonra uyandı.

Philae-uzay-aracı

Güneş Sistemi çevresinde gezegenler ve kuyrukluyıldızların nasıl oluştuğuna dair mevcut teorilerin büyük bölümünde, sonrasında diğer elementlerle tepkimeye giren donmuş oksijeni çözen şiddetli bir sürecin yaşandığı ileri sürülüyor.

ESA’ya ait güneş enerjisiyle çalışan Philae isimli modül, 12 Kasım 2014’te “67P Churyumov-Gerasimenko” adlı kuyruklu yıldıza inmişti. Bir kuyruklu yıldıza ulaşan ilk uzay modülü özelliği taşıyan Philae’nin 67P’nin yüzeyine inişi 7 saati bulmuş, modül pili bitmeden önce 60 saat çalışabilmişti.

uzayda yaşam

Pillerinin tükenmesinin ardından 15 Kasım 2014’te girdiği uyku modundan Haziran 2015’te çıkan Philae, kuyruklu yıldızın yüzeyinden organik moleküller toplamış ve Dünya’ya bilgiler göndermeyi başarmıştı.

⇒ Türkiye İnovasyon Haftası, TİM, BBC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uzay Modülü Philae Uzayda Oksijeni Olan Bir Yer Buldu

0