Üç Yıl İçerisinde Tamamen Çipli Kimlik Kartlarına Geçilecek

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Üç Yıl İçerisinde Tamamen Çipli Kimlik Kartlarına Geçilecek

Türkiye’de önümüzdeki üç yıl içerisinde çipli kimlik kartlarına tamamen geçilmiş olması planlanıyor. Nüfus cüzdanı yerine geçecek yeni kartlar, vatandaş için güvenlik ve kolaylık getirecek, bürokrasiyi ortadan kaldıracak. Yeni kimlik kartları ile birlikte e-İmza dönemine de geçiş başlayacak. e-İmza uygulamasının iş dünyası ve kamu tarafından yüzde 100 güvenli olarak kabul edildiğinin altını çizen FIT Solutions CEO’su Koray Gültekin Bahar, “Bugün ülke çapında kullanımı 2 milyonu geçen e-İmza uygulamasının sağladığı kolaylıklardan, artık bireyler de faydalanabilecek. Öngörümüz, nihai olarak 50 milyona yakın kişinin e-İmza uygulamasını kullanacağı yönünde. Böylece hem usulsüzlükler asgariye inecek hem de yılda 6 bin ağacın kesilmesi engellenecek” dedi.

cipli-kimlik

Geçtiğimiz günlerde nüfus cüzdanları yerine geçecek çipli kimlik kartları projesinde sona gelindiği açıklandı. Önümüzdeki üç yıl içerisinde bütün Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına dağıtılması planlanan çipli kimlik kartları ile e-Devlet hizmetlerine internetin bulunduğu her yerden erişilebilecek. Ayrıca, kimlik beyanı gerektiren  otel, banka, okul gibi kurumlarda kolaylık sağlayacak, emniyet, noterler gibi kamu işlemlerinde bürokrasiyi ortadan kaldıracak. Sahte ya da çalıntı kimlikle GSM hattı çıkarma riski sona erecek. Seyahat belgesi olarak kullanılabilecek. Biyometrik veri kaydı özelliği, sahtecilik ve dolandırıcılık nedeniyle oluşabilen mağduriyetlerin  önüne geçecek.

Bununla birlikte yeni çipli kimlik sistemi ile vatandaşlar kimliklerine elektronik imzalarını yükleyebilecek ve imza gerektiren işlemlerde kullanabilecek. Türkiye’de e-Dönüşüm alanındaki çalışmaları ile lider konumda olan FIT Solutions’ın CEO’su Koray Gültekin Bahar konuyla ilgili açıklamasında, “e-İmza uygulaması bugün yalnızca kamu ve özel sektör tarafından kullanılıyor. Veriyi imzalayan kişinin kimliğinin doğrulanmasını ve veri bütünlüğünün yasal olarak geçerli olmasını sağladığından iş dünyası için yüzde 100 güvenli olarak kabul  ediliyor. Bugün ülke çapında kullanımı 2 milyonu geçen e-İmza uygulamasının sağladığı kolaylıklardan, artık bireyler de faydalanabilecek. Öngörümüz, nihai olarak 50 milyona yakın kişinin e-İmza uygulamasını kullanacağı yönünde. Böylece hem yetersiz kişi doğrulamasından kaynaklanan usulsüzlükler asgariye inecek hem de e-Dönüşüm® alanında ülkemiz büyük bir adım da atmış olacak” dedi.

Kaynak: Fortune Turkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üç Yıl İçerisinde Tamamen Çipli Kimlik Kartlarına Geçilecek

0