Üç Boyutlu Fotoğraflar İçin Cep Telefonlarına İkinci Kamera

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Üç Boyutlu Fotoğraflar İçin Cep Telefonlarına İkinci Kamera

Bundan birkaç yıl önce üç boyutlu fotoğraf çekmek için yan yana iki objektif barındıran cep telefonlarıyla karşılaşmıştık. Ancak üç boyut furyasının kısa sürmesiyle bunların da ömrü pek uzun olmamıştı. Şimdi ilginç bir şekilde fotoğraf alanında üstünlük kurmaya çalışan akıllı telefonların yeniden bu alana yöneldiğini görüyoruz.

cift-kamerali-telefonlar

Bunun en ilginç örneklerinden biri de Huawei’nin yeni duyurduğu modeli Huawei P9. Fotoğraf makinesi üreticisi Leica ile işbirliği yaparak normal renkli lensin yanına bir de siyah beyaz lens yerleştiren Huawei, bu sayede Leica markasının efsanevi siyah beyaz tonlarını yakalayabildiği iddiasında.

Üstelik çift lensin yapabildikleri bu kadarla da sınırlı değil. Örneğin iki lens farklı noktalara odaklanarak görüntüdeki dilediğiniz bir obje netlik odağında tutulabildiği gibi, siyah beyaz ve renkli algılayıcılardan gelen görüntüler birleştirilerek daha doğru renk tonları elde edilebiliyor. Dolayısıyla cep telefonlarında çift lensle yapılan denemeler bu sefer gerçekten olmuş.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üç Boyutlu Fotoğraflar İçin Cep Telefonlarına İkinci Kamera

0