Türkiye’nin İlk Uydu Merkezi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Uzay Sistemleri Entegrasyon ve Test Merkezi (USET)

Uzay sistemleri ve entegrasyon ve test merkezi (USET), GÖKTÜRK-1 Projesi kapsamında TUSAŞ(TAI) yerleşkesinde, SSM ile Telespazio(İtalya) ve Thales Alenia Space(Fransa) firmaları arasında imzalanan sözleşme kapsamında kurulmuştur. 100 milyon yatırım maliyeti, Milli Savunma Bakanlığı-Savunma Sanayii Müsteşarlığı-Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı ve TÜRKSAT A.Ş. tarafından karşılanmıştır.

Böylece Türkiye, dünyada az sayıda ülkede bulunan bir tesise sahip olmuş ve TUSAŞ da, uzay sistemleri entegrasyon ve test hizmetleri sağlayan uluslararası bir oyuncu konumuna gelmiştir.

uset2

Tesisin Temeli 29 Ekim 2011 Tarihinde Atıldı

Tesisin temeli ilk olarak 29 Ekim 2011 tarihinde arazi ve altyapı ihtiyacının karşılanması için TUSAŞ (TAI) tarafından atılmıştır. 9,800 m2 kapalı alana ve 3,800 m2 100,000 sınıfı Temiz Odaya sahip olan Merkezde, uyduların fırlatma esnasında ve uzayda görevi boyunca maruz kalacağı; mekanik, ısıl, akustik ve elektromanyetik etkileşim ortamları yaratabilecek ve kalifikasyon testleri gerçekleştirilebilecektir.

Böylece uzay koşullarında çalışmak üzere tasarlanmış ve üretilmiş sistemlerin, uzaya fırlatılmadan önce kapsamlı bir doğrulama sürecinden geçirilmesi sağlanacaktır.

uset1

Uyduların Montajı, Entegrasyonu ve Test İşlemleri Yapılacak

Merkezde, beş ton ağırlığa kadar birden çok uydunun, montaj, entegrasyon ve test faaliyetleri aynı anda yapılabilecek ve tüm bu faaliyetler, TUSAŞ’ın konularında uzman ve yetişmiş teknik ekipleri tarafından gerçekleştirilecektir.

Test sürecini tamamlayan uydular, TUSAŞ ve 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığının ortak kullanımındaki hava alanından fırlatma sahasına gönderilecektir. Merkezin havaalanına olan bu bağlantısı, uyduların kara yoluyla taşınması gerekliliğini ortadan kaldırmakta ve bu sayede emniyet, maliyet ve risk yönetimi açısından büyük avantaj sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye’nin İlk Uydu Merkezi

0