Türk İnsansız Tarım Aracı Uluslararası Tasarım Yarışmasında Ödül Aldı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Türk İnsansız Tarım Aracı Uluslararası Tasarım Yarışmasında Ödül Aldı

ODTÜ Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Hakan Gürsu ve ekibi, insansız olarak tasarladığı tarım aracı, arazilerde mahsul toplama, yük taşıma, sulama, ilaçlama gibi görevler için kullanılacak. Aracın ismi “Eco Barrow” ve bu araç ile ABD’deki “International Design Awards” (uluslararası tasarım yarışmasında) ödül aldılar.

 

“International Design Awards” isimli uluslararası tasarım yarışması; mimari, iç mekan, ürün tasarımı ve moda alanlarında en yenilikçi uygulamaları ödüllendirmek içi yapılıyor. Yarışmada ödül alan tasarımlar New York ve Los Angeles’ta gerçekleştirilecek ödül töreninde sergilenecek.

 tarım-araçları-odul

AA haberine röportaj veren Sayın Gürsu, Bu yılki “International Design Awards 2015” yarışmasında ekip olarak 5 ödül aldıklarını bildirdi. Ayrıca ekibinin gösterdiği performans sonucunda yarışmanın “ödüllü şirketler” sıralamasında Amerika merkezli iki şirketin ardından 3. sırada yer aldığını aktardı. Ödüle layık görülen tasarımlar arasında “Eco Barrow” isimli insansız tarım aracı platformunun bulunduğuna dikkati çeken Gürsu, tasarımın “alternatif enerjili ulaşım araçları” kategorisinde gümüş ödüle layık görüldüğünü belirtti.

 

Gürsu, tasarıma ilişkin şu bilgileri verdi:

“Elektrik enerjisiyle çalışan tasarım, tarım, yapı ve savunma gibi çeşitli sektörler için özelleşebilecek bir araç çözümü öneriyor. Tarım arazilerinde kullanılmak üzere geliştirilen insansız araç, yük taşıma, sulama, ilaçlama, kazı ve vinç gibi çeşitli görevler için modüler yapıda bir platform sunuyor. Elektrik motoruyla çalışan paletli sistem, önceden tanımlanmış bir patikada yol alabiliyor veya kumanda ile yönetilebiliyor. Çok işlevli platform sayesinde büyük araçların giremediği bölgelerde mahsul toplama ve tarım faaliyetlerinde otomatizasyon sağlanabilecek.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk İnsansız Tarım Aracı Uluslararası Tasarım Yarışmasında Ödül Aldı

0