Türk Girişimci Tıkanmayan Drenaj Borusu Geliştirdi. İhracat Yapıyor!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Türk Girişimci Tıkanmayan Drenaj Borusu Geliştirdi

Girişimci Ruhi Topalhasan, büyük İstanbul’da drenaj boruları ihracatı yapan Ruhi Topalhasan, karşılaştığı sorunlar nedeniyle uzun ömürlü ve tıkanmaz drenaj borusu üretmek için çalışma başlattı. Topalhasan, bir boru üzerine döşediği, üzerinde kabarcıklar bulunan plastikle tıkanmayan drenaj borusu geliştirdi.

Geliştirdiği boruya Hidroluis Drenaj Borusu Sistemi adını veren Topalhasan, yaklaşık 2 yıl önce sistemi test etmek amacıyla Türkiye’deki en uygun yer olan Harran Ovası’ndaki Güneydoğu Anadolu Projesi Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne ait Koruklu İşletmesinde sulanan tarım arazilerine döşedi.

Topalhasan, yaptığı açıklamada, mevcut kullanımda olan drenaj borularının üzerindeki deliklerin tıkanmaması için kum, çakıl ve elyaf gibi bir takım malzemelerin filtre olarak kullanıldığını ancak buna rağmen boruların tıkandığını söyledi.

Türkiye’de son dönemlerde elyaf filtrasyonlu drenaj borusu kullanıldığını kaydeden Topalhasan, “Elyaf filtrasyonlu borularda da tıkanma sorunu yaşandı. Biz, Tarımsal Araştırmalar ve Politikalar Genel Müdürlüğünün (TAGEM) desteğiyle yürüttüğümüz projemizde elek tipi filtrasyon yerine suyun da kullanılabileceği bir metodu geliştirdik. Yani bu metotta suyun kendisi filtre olarak kullanılıyor.” dedi.

Geliştirdikleri boruyu ilk kez Harran Ovası’nda GAP Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüne (GAPTAEM) ait arazide kullanmaya başladıklarını anlatan Topalhasan, yakın bir dönemde yaptıkları incelemede boruların tıkanmasına yönelik bir sorun bulamadıklarını ve başarıya ulaştıklarını vurguladı.

tikanmayan-drenaj-borusu

Tıkanmayan drenaj borusu için Türkiye’deki ve dünyadaki ilgili kurumlardan patentini aldıklarını anlatan Topalhasan, şunları aktardı:

“Bu yöntemi geliştirdikten sonra aynısının Türkiye ve dünyada olup olmadığı ile ile ilgili araştırma yaptık. Araştırmada aynısının olmadığını görünce yöntemimiz ile ilgili tasarımlar, yaptık ve üretim gerçekleştirdik. Bunu 2012 yılında Türk Patent Enstitüsüne tescil ettirdik. Daha sonra Uluslararası Patent Enstitüsüne araştırmalı olarak başvurduk. 1-2 yıllık araştırmadan sonra Avrupa Patent Ofisi, şubat ayında patentimizi yayınladı. Bu yayından sonra da Dünya Patent Ofisi de patentimizi yayınladı. Bu yayınlarla birlikte drenaj borusu konusunda borunun üzerine levha konularak su filtrasyonlu bir sistemle suyu filtre edildiği ve drenaj borusunun tıkanmadığı kesinleşti. Bu sistem Türkiye’nin sistemi, Türk patentli olmuş oldu.”

Hollanda Wageningen Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hang Risman da ülkesi başta olmak üzere İngiltere, Mısır, Hindistan ve diğer birçok ülkede drenaj çalışmalarına katıldığını, bu çalışmalarda en önemli şeyin doğru filtreyi doğru toprak yapısına uydurmak olduğunu belirtti.

Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İdris Bahçeci de geliştirilen ürünün kullanımının pratik ve tıkanma sorununa kesin çözüm getirdiğini dile getirdi.

Geliştirilen borunun maliyet olarak kum, çakıl ve elyaf ile filtrelenen drenaj borulardan daha uygun olduğunu kaydeden Bahçeci, “Bu boru geleceği olan bir sistem. Bu boru Türkiye’de kullanılırsa dünyada da satış imkanı doğacak. İhracat potansiyeli ortaya çıkacak.” dedi.

Kaynak: Fortune Türkiye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türk Girişimci Tıkanmayan Drenaj Borusu Geliştirdi. İhracat Yapıyor!

0