Tor Ağı Nedir? Ne İşe Yarar?

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

 

Sıradan insanların gizlilik ve güvenlik ihtiyaçlarını karşılamak için kullandığı, dünya genelinde binlerce gönüllü tarafından işletilen bilgisayarlardan oluşan bir ağdır. Kullanıcılar erişmek istedikleri alana doğrudan bağlanmak yerine, Tor ağını kullanarak bir dizi sanal tünel aracılığı ile bağlanır.

Bu sayede hem kişisel bilgilerini, hem de nereye eriştiklerini gizlerler. Ayrıca bulundukları yerden erişime kapalı olan web sitelerine de ulaşabilirler. Tor ağı, soruşturmalarını gizlemek isteyen savcılardan, haber kaynaklarını açık etmeden dosya hazırlamak isteyen gazetecilere kadar çok geniş bir kitle tarafından kullanılmaktadır. The Onion Router (Soğan Yönlendirici) anlamına gelen TOR, verileri tıpkı bir soğanın katmanları gibi kat kat şifreler ve ağdaki bilgisayarlara iletir.

tor-agi

Her bilgisayar en dıştaki katmanı şifresini çözerek açar ve geriye kalan şifreli veriyi ileteceği bir sonraki bilgisayarın verilerine ulaşır. Şifreli olarak tutulan diğer katmanlar bir sonraki bilgisayara iletilir ve çekirdeğe ulaşana kadar süreç devam eder. Veri çekirdekten hedefe teslim edilir. Kurulan bu tünel üzerinden erişim çift yönlü olarak sağlanır. Tüm güvenlik yöntemlerinde olduğu gibi Tor da %100 gizlilik sağlamaz. Geçmişte Tor yazılımındaki hatalardan dolayı ağın sağladığı gizlilik devre dışı bırakılabilmişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tor Ağı Nedir? Ne İşe Yarar?

0