TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası’ndan Sürücüsüz Araç!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası’ndan Sürücüsüz Araç!

TUBİTAK ve Okan Üniversitesi işbirliği ile aktif güvenlik sistemlerinin (ABS, ESP ünitesi) sanal ortamda testlerinin yapılması ve sürücü destek sistemlerinin (ADAS) geliştirilmesiyle beraber TOFAŞ’ın sürücüsüz araç çalışmaları da başladı.

Proje sorumlusunun sürücüsüz araç çalışmaları hakkında söylediklerine göre TOFAŞ ilk defa ESP ünitesinin sanal testlerinin yapıldığı bir simülatör (HIL Simulator) geliştirdi. Ayrıca prototip olarak seçilen Doblo araçların üzerine öndeki aracın hızına göre kendi hızını ayarlayabilen hız kontrol sistemleri koydu. Bu kapsamda geliştirilen algoritma ve RADAR algılayıcı sistemleri ile aracın gaz ve fren sistemi kontrol edilerek öndeki aracın düzeyli bir şekilde takip edilmesi sağlandı.

let me drive-tofaş-surucusuz-arac

Sürücüsüz Araç; Let Me Drive

İlk olarak 2015 senesinde araçlara elektrikli direksiyon sistemi, GPS pozisyon algılayıcı ve LİDAR (Light Detection and Ranging/Lazerli nesne belirleme ve mesafe bulma) algılayıcı sistemleri entegre edildi. Ardından ilk defa parkur takip etme kontrolcü tasarımı, elektrikli direksiyon kontrolcü tasarımı, GPS pozisyonlarını bilgisayar üzerinden girebileceğimiz bir harita yazılımı ve GPS+LIDAR algılayıcılarından gelen verileri yorumlayabilen sistem tasarımı gerçekleştirildi.

GPS koordinatlarındaki bir parkuru takip edebilen, önündeki LIDAR sensörü ile yol üstü cisim ve kaldırımlardan kaçabilen, gaz, fren ve direksiyonun tüm kontrolüne sahip otonom gidebilen bir araç haline dönüştürüldü. Sürücüsüz araç “Let me Drive” belirli parkurlarda sürüşe başladı. Bir sonraki aşamada ise kontrolcü yazılımlar geliştirilerek ve ek algılayıcılar entegre edilerek prototip aracın Tofaş içindeki diğer parkurlar üzerinde daha hassas ve güvenli bir şekilde sürüş yapmasını düşünülmektedir.

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

TOFAŞ Türk Otomobil Fabrikası’ndan Sürücüsüz Araç!

0