Tesla’nın Sahibi Elon Musk ve Bilinmeyenler

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Elon Reeve Musk, 28 Haziran 1971 yılında Kanadalı Maye ve Güney Afrikalı Errol Musk çiftinin oğlu olarak Güney Afrika Cumhuriyeti’nin başkenti Pretoria’da dünyaya gözlerini açtı. 1 erkek ve 1 kız kardeşi bulunan Elon Musk’ın ilk eşi Justine Musk’tan tam 6 çocuğu bulunmaktadır. 1 çocuğu ise vefat etmiştir.

19 yaşında başladığı Queen’s Universitesi’nden ayrıldıktan sonra, The Wharton School’da ekonomi alanında, Pennsylvania Üniversitesi, Bilim ve Sanat Okulu’nda ise fizik alanında lisans eğitimini aldı.

Elon Musk’ın Kişisel Serveti 9 Milyar Dolar

Kişisel serveti yaklaşık dokuz milyar doları bulan Güney Afrika&Kanada asıllı Amerikalı mucit ve girişimci olan Musk; SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors, Zip2 ve PayPal’ın kurucu ortaklarındandır. SpaceX’te CEO ve CTO; Tesla Motors’da CEO ve ürün mimarı olarak görev yapmaktadır. Musk aynı zamanda SolarCity’nin de başkanıdır.

Musk with the Tesla Model S in Fremont on Oct. 1, 2011.

12 Yaşında Bilgisayar Oyunu Sattı

Günümüze kadar yaptıklarına bakılırsa gerçek bir girişimci ruhu var. Beslenme uzmanı bir anne ile mühendis bir babadan dünyaya gelen Musk, çocukluğunda gerçek bir kitap kurduymuş. Bilgisayar bilimlerinden felsefeye kadar eline geçen ne varsa okuyan Musk, bilgisayar programlamayı Atari ve Commodere bilgisayarlarda öğrenmiş.

Henüz 12 yaşındayken bir bilgisayar oyunu yazıp satmayı başaran Elon Musk, ilk önce annesinin ana vatanı olan Kanada’ya, daha sonra Pennsylvania’ya geçerek Pennsylvania Üniversitesi’nde fizik ve ekonomi öğrenimini tamamladı. 1995’te Stanford Üniversitesi’nde doktora öğrenimine başlayan ancak ikinci gün vazgeçen Musk bir bilişim firması kurmaya karar verdi ve böylece bugüne uzanan girişimcilik serüveni başladı.

elonmusk-spacex

1995’te kardeşi Kimbal ile internet sayfaları geliştiren bir firma kurarak iş hayatına aılan Musk, bu şirketi 1999’da 307 milyon dolara zamanın ünlü arama motorlarından Alta Vista’ya satarak 28 yaşında bir gecede milyoner oldu ve kendi payına düşen 22 milyon dolarla ilk iş bir uçak ve Mclaren-Formula-1 yarış otomobili aldı.

elon_musk11

Yine aynı yıl, internet üzerinden ödeme hizmeti veren bir firma kuran Musk daha sonraları firmadaki yönetim tarzının aldığı eleştiriler yüzünden arka plana düştü, fakat firmanın 2002’de Ebay tarafından 1,5 milyar dolara  satın alınmasıyla birlikte yine bir gecede dolar milyoneri oldu (bu firma Ebay tarafından daha sonra PayPal olarak adlandırılcaktı).

elon-musk-talulah-riley

Satıştan eline geçen 165 milyon dolarla bir çocukluk rüyasını gerçekleştirmek isteyen Musk, SpaceX adlı bir uzay yolculuğu firması kursa da bu sefer fikrine ortak olacak finansörler bulmakta güçlük çekti. Bu süreçte Stanford Üniversitesi’nde düzenlenen Mars’ın kolonileştirilmesi üzerine bir konferansta Martin Eberhard’la tanışan Musk, Eberhard’ın kendisine açtığı elektirikle çalışan çevre dostu otomobil fikrinden etkilenerek SpaceX projesine  paralel olarak Tesla projesine de katılma kararı aldı. Sürekli çalışması, ilginç fikirleri ve projeleriyle de tanınan Musk, Silisyum Vadisi’nde daha şimdiden geleceğin Steve Jobs’u olarak görülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tesla’nın Sahibi Elon Musk ve Bilinmeyenler

0