Teflon Hayvanlarda Kansere Neden Oldu!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Teflon Hayvanlarda Kansere Neden Oldu!

Fransız DuPont şirketinin geliştirdiği ve ürettiği teflonun yapısında yer alan GenX isimli maddenin, laboratuvar hayvanları üzerindeki deneylerde kanser, kısırlık, karaciğer gibi rahatsızlıklara neden olduğu söylendi.

The Intercept’in bildirdiğine göre, DuPont teflon ürünlerinde daha önce perflorooktanoik asit (PFOA) maddesiyle üretiyordu ama 2009’dan bu yana GenX isimli bu kimyasal maddeyi kullandığını bildirdi. PFOA maddesi sağlığa yönelik zararlarıyla ilgili davaların ardından, şirket daha güvenli olduğunu öne sürdüğü GenX’i kullanmaya başlamıştı.

2006-2013 yılları arasındaki ABD Çevre Koruma Ajansı’na (EPA) sunulan bu raporlarda, Gen X’in test hayvanları üzerinde kanser, kilo alımı, bağışıklık sisteminde ve kolesterol seviyelerinde değişiklikler, böbrek ve karaciğer büyüklüğünde dalgalanmalar ve üreme sorunlarına neden olduğu belirtiliyor.

teflon-kanser

Örneğin Ocak 2013 tarihli bir rapora göre, iki yıl boyunca GenX’e maruz kalan farelerin karaciğer, pankreas ve testislerinde kanserli tümörler oluştu. Farelerde ayrıca iyi huylu tümörler, böbrek hastalıkları, karaciğer yetmezliği ve rahim polipleri ortaya çıktı.

Raporda imzası olan DuPont araştırmacıları, bu semptomların insanlar için bir risk olmadığını da belgeye ekledi. Ancak araştırmacılar daha önce PFOA hakkında da benzer öngörülerde bulunmuştu. Geçmişte EPA’de görev yapan, zehirli maddeler uzmanı Deborah Rice The Intercept’e yaptığı açıklamada, “Bunlar PFOA’le bağlantılı semptomlarla aynı. GenX maddesinin daha güvenli olduğunu söyleyebilmek imkânsız” diye konuştu. West Virginia Üniversitesi’nden çevre sağlığı bilimleri profesörü Alan Ducatman ise, DuPont’u “elindeki verileri kamuoyuna sunmadan önce ayıklamakla” suçladı.

Kaynak: Fortune Turkey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teflon Hayvanlarda Kansere Neden Oldu!

0