Stent Nedir?

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Stent Nedir?

Stent, bir kafes ağ örüntüsü şeklinde metalden yapılır. Balonun üzerine sıkıştırılarak yerleştirilen biyouyumlu malzemeden elde edilen stent, damarda gerekli bölgeye gelindiğinde uygulanan basınç ile açılması sağlanarak yerleştirilir. Stentin yerleştirilmesi ile oluşan koroner duvardaki hasar, sonunda damar lümenini yeniden daraltarak % 10-50 arasında değişen sıklıkta stentin tekrar kapanmasına neden olur.

Bu pıhtılaşma sisteminin harekete geçmesi, trombosit birikimi, trombüs organizasyonu, büyüme faktörünün uyarılması ve esas olarak düz kas hücrelerinin çoğalmasına ve göçüne bağlıdır. Bu yüzden düz kas hücre çoğalmasının kontrol edilmesi, damarın tekrar tıkanmasının önlenmesi ya da azaltılmasında asıl hedeftir. Stentler değişik biyomalzemelerden üretilir. Piyasada mevcut stentlerin çoğu paslanmaz çeliktir. Biyouyumlu bir malzeme olan altın da uygun olmakla beraber pahalıdır.

stent-nedir

stent-ne-işe-yarar

Kobalt-krom-nikel alaşımlarından ya da tantalumdan yapılan stentler de olmasına rağmen metal stent problemleri devam eder. Bu nedenle farklı malzeme arayışına gidilmiş, ayrıca yapılan işlem sonucu oluşan düz kas hücre çoğalmasının kontrol edilmesi amacıyla da metal stentler polimerik malzemeler ile kaplanmaya başlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Stent Nedir?

0