Skywall: Anti-Drone Sistemi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Skywall: Anti-Drone* Sistemi

İnsansız hava araçları* Drone‘lar, diğer bir tabirle Qualcopter’lerin hayatımıza girmesiyle gün geçtikçe kullanım alanları da oldukça artmaya başladı. Savunma, Tarım, Sinema, Reklam, Eğlence gibi birçok yerde rol almaya devam ediyor. Peki bu kadar çok alanda kullanılıyor ama kötü amaçla kullanıldığında bundan korunmak için önlem olarak ne kullanılıyor hiç düşündünüz mü?

skywall-drone

Sosyal medyanın da kötüye kullanıldığı gibi Drone’larında kötüye kullanımı olduğu biliniyor ve bu sorunu göz ardı etmeyerek düşünen Skywall adlı İngiliz araştırma grubu, Anti-Drone sistemini geliştiriyor. Skywall fiziksel yapısı olarak bir bazukaya benziyor ve işlevi de aynı onun gibi çalışıyor. Yaklaşık olarak 10 kilogram ağırlığında, 100 metre menzile ve 8 saniyelik bir sonraki atışa hazırlanma süresine sahip olan bir savunma sistemi aracı. Bazuka görünümlü silahın ateşleme aşaması şu şekilde;

Havada hareket halinde olan Drone görüş açısına girdiğinde hedef işaretlenip ateşleniyor. Sonra kapsül şeklinde bir mermi çıkıyor ve kısa bir süre geçip hedefe yaklaştığında kapsül içindeki ağ açılarak Drone’u içine alıyor ve pervanelerin dönme hareketini engelleyerek Drone uçma özelliğini yitiriyor. Tabi ki diğer birşey ise ağ üzerinde bulunan küçük paraşüt.

skywall anti drone sistemi

Bu paraşüt sayesinde Drone yeryüzüne güvenli bir şekilde indirilerek zarar görmemesi ve bu sayede rahat incelenebilmesi sağlanılıyor. Eğer hedef ıskalanırsa ağ paraşüt sayesinde güvenli bir iniş yaparak, kapsül tekrar hazır hale getiriliyor ve bir sonraki atış için tekrar kullanılabilme imkanını bizlere sunmuş oluyor.

Yazının Youtube videosu; 

 

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Avatar

Hacı Mustafa Karalı

" Hayattaki En Büyük Korkum Sıradan Bir İnsan Olmak "

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Skywall: Anti-Drone Sistemi

0