Siber Güvenlikte Yeni Sorun: Medikal Cihazlar!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Siber Güvenlikte Yeni Sorun: Medikal Cihazlar!

Bugüne dek siber saldırılar, özellikle fidye olarak kullanılan yazılımlarla canımıza kastetmiyordu. Araştırma şirketi Forrester’in siber güvenliğe dair yeni raporunda ise günümüzde hızla gelişen nesnelerin interneti, yani internete bağlı makinaların yaygınlaşmasıyla bu eğilimin değişeceğini ve özellikle de medikal cihazların hedef haline geleceğini söylüyor.

Örneğin, ameliyatsız yapılan ve kablosuz iletişim sistemiyle donatılmış kalp pilinizin bağlantısını ele geçiren bir fidyeci sizi fidyeyi ödememeniz durumunda ölümle tehdit edebilir. Rapor da gelişen teknoloji ile 2016 yılında bu tarz saldırılar için başlangıç yılı olacağını öngörüyor.

medikal cihazlar-siber güvenlik

Üstelik sağlık sektörüne yönelik çözüm üretenlerin, bugüne kadar benzer saldırılarla pek karşılaşmadıkları için, siber saldırılara fazla yoğunlaşmadığı bilinen bir gerçek. Örneğin sağlık cihazlarının çoğu fabrikada belirlenen, kullanıcı tarafından değiştirilemeyen sabit şifrelerle geliyor. Bunların bir kez ele geçirilmesi demek, binlerce hastanın bir anda siber saldırganların eline düşmesi demek.

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

⇒ Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Siber Güvenlikte Yeni Sorun: Medikal Cihazlar!

0