Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü: SAMUR

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü: SAMUR

SAMUR Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü, Türkiye’de özgün olarak tasarımının yapıldığı ve geliştirildiği FNSS Savunma Sistemleri A.Ş’nin bir projesidir. SAMUR SYHK Sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin taktik harekat ihtiyaçlarına uygun olarak, muharebe sahasında göl, nehir gibi sulu açıklıklardan süratle ve emniyetle geçişini sağlayacak bir köprü sistemidir.

Özellikleri

Dizel motoruyla, otomatik şanzıman, pnömatik süspansiyon ve hidrolik fren sistemi ile SAMUR Sistemi, ileri ve geri yönlerde yüzde 50 eğimde ve yüzde 30 yanal eğimde karada sürüş kabiliyetine sahiptir. 2 adet pompa jetinin sağladığı suda sürüş ve 360° manevra kabiliyetleri ile SAMUR Sistemi 2.5 m/s’ye kadar akıntılı sularda operasyon yapabilmektedir.

fnss-samur

Tek başına askeri yük sınıfı (AYS) 21 Paletli araç, iki adet sistemin yan yana gelerek birleşmesi ile oluşturulan ikili nakliye takımında AYS 70 Paletli araç ve üç adet sistemin yan yana gelerek rampalarından birleşmesi ile oluşturulan üçlü nakliye takımında AYS 100 Tekerlekli araç taşıma kabiliyetine sahiptir. 12 adet SAMUR Sistemi bir araya gelerek 150 m uzunluğunda bir köprü oluşturmakta ve araçların kıyılar arası geçişine olanak sağlamaktadır.

Muharebe sırasında kısıtlı zamanı en iyi şekilde kullanmayı hedefleyen sistem ile en fazla 10 dakikada ikili nakliye takımı kurulabilmektedir. SAMUR Sistemi’nde, kurtarma vinci, otomatik yangın bastıma sistemi, sabit yangın söndürme sistemi, taşınabilir yangın tüpleri ve artı basınç BK sistemi ile güvenlik ön planda tutulmaktadır.

» İlginizi Çekebilir ⇒ Aselsan’dan Yeni Nesil Bomba İmha Robotu

samur-mod

Türkiye’de ilk defa yurt dışı destek alınmadan tasarlanan ve geliştirilen SAMUR SYHK Sistemi’nin yurt dışında da benzerlerine rastlanmaktadır. SAMUR SYHK Sistemi, 8×8 sürüş yapısı, bir sistemde 4 adet rampa taşıması, standart olarak sunulan acil ve kıyı demirleme sistemi, balistik koruması, arıza tespit kolaylığı sağlayan elektronik veri iletişim altyapısı ile benzer sistemlerden ayrılmaktadır.

⇒ FNSS 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Seyyar Yüzücü Hücum Köprüsü: SAMUR

0