Robot Güvenlik Görevlileri Emrinizi Bekliyor: Knightscope!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Güvenlik Robotları: Knightscope

“Sükunet, Hemen Şimdi!” sloganıyla Amerika’daki alışveriş merkezleri, stadyumlar ve üniversite kampüslerinde pek yakında suçla mücadele etmek için yeni bir yöntem olan robot güvenlik görevlileri kullanılmaya başlanabilir. Knightscope adlı robotik şirketi, tasarladığı robotlarıyla suçu öngörüp önleyebileceğini iddia ediyor. Şirket, bu robotların devriye gezdiği yerlerde suç oranını yarı yarıya azaltabileceğini söyledi.

“Sükunet, Hemen Şimdi!”

knightscope_lepicallidus2

Knightscope şirketinin CEO’su William Santana Li’ye göre robot güvenlik güçleri, dünyayı değiştirebilir: ”Gezegenimizde yedi milyar kişi yaşıyor. Yakında dünya nüfusu 9 milyara çıkacak. Şu anda küresel çapta mevcut olan güvenlik mekanizmaları ve polis teşkilatları bu kadar insana yetmeyecek. Şirketimizin Silikon Vadisi’ndeki merkezinde robotun gözünden yaptığımız canlı yayını izliyorsunuz.”

Li, ”Robotlarla bireylerin işbirliği yapmasını istiyoruz. Makinalar hesaplamalara dayalı sıkıcı, monoton, hatta bazen tehlikeli işleri yaparken insanlar stratejik karar alma mekanizmasını idare edebilir. Böylece makina ve insan uyum içinde çalışabilir” şeklinde konuşuyor.

knightscope_lepicallidus3

Özellikleri

  • Boyu; 1.5 metre,
  • Ağırlığı; 136 Kilogram,
  • Serbestçe hareket etme özelliği,
  • Silah olmayacak şekilde koruma,
  • Gece-Gündür çalışma özelliği,
  • 360 derece görüş alanı,
  • Video kamera ile çekim özelliği,
  • Dakikada 300 araç plakasını okuyabilme kapasitesine sahip optik sistem,
  • Kimyasal ve biyolojik silahları tespit edebilme.

Ancak hukuk profesörü Eugene Volokh’a göre bu robotların doğru şekilde kullanılması şart: ”Eğer robot sadece bir polis memurunun tanık olması gerektiği bir durumu görüyorsa o zaman anayasal bir sorun olmaz. Kişilerin mahremiyeti korunmuş demektir.” Ancak Volokh, polislerin üniformalarında taşıdıkları kameralardan kaynaklanan sorunların aynısının yaşanmasından kaygılı: ”Kişiler, kamusal alanda suç işlediklerinde tutuklanabileceklerinin ya da ceza alabileceklerinin farkındadır.

Bunu kabul edebilirler ancak işledikleri bu suçun kanıtı olan video kayıtlarının başkalarının da göreceği şekilde İnternet’te paylaşılmasını, kendilerini utandıracak görüntülerin yayılmasını istemeyebilirler. Bu nedenle bu tür video kayıtlarının kamuya açık olup olmaması gerektiğini belirleyen yasal düzenlemelerin nasıl yapılacağını görmek ilginç olacak.”

knightscope_lepicallidus1

William Santana Li’ye göre yakında robotları üniversiteler, alışveriş merkezleri ve stadyumlarda görmeye başlayabiliriz. Amerika’da robot siparişleri için uzun bir bekleme listesi oluştuğunu belirten Li, başka ülkelerden de robot güvenlik güçlerine talep olduğunu söylüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Robot Güvenlik Görevlileri Emrinizi Bekliyor: Knightscope!

0