Renk Değiştirebilen Esnek Malzemeler

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Renk Değiştirebilen Esnek Malzemeler Üretildi

Bukelemunların bulunduğu yere göre renk değiştirdiğini herkes biliyordur. İşte ayı mantıkla doğadan ilham alan bilim adamları eğilip büküldüğünde renk değiştirebilen malzemeler ürettiler.

Işığın Farklı Yansımasıyla Gelen Mantık

California Üniversitesi’nde diğer adıyla Berkeley Üniversitesi’nde yapılan bu çalışmalarda silikon bir film yüzeyinde saç telinin binde birinden daha ince girintiler oluşturuldu. Bu mikro ölçekli girintiler kalınlıklarına ve aralarındaki mesafeye bağlı olarak üzerine gelen ışığı farklı renklerde yansıtıyor.

Silikon malzemenin bükülmesiyle girintili çıkıntılı yüzeyde meydana gelen değişimle malzemenin rengi de değişiyor. Malzeme belirli açılarda bükülerek istenilen renk elde edilebiliyor. Böylece bu malzemenin renk ve desen değişikliği kontrol edilebiliyor.

Bize destek olmak isterseniz sayfamızdaki reklamlara tıklayabilirsiniz. Teşekkür ederiz…

Renk Değiştirebilen Elbiseler, Arabalar, Eşyalar!

Boya ile renklendirilmek yerine sadece yüzeyde yapısal değişiklik oluşturarak renk elde edilmesini sağlayan bu çalışma sayesinde küçük bir kuvvet uygulanarak istenilen renge bürünecek malzemeler elde edilebilecek. Optica dergisinin Mart sayısında yayımlanan bu çalışmalayla ilk kez esnek bir malzemenin bu kadar geniş bir renk aralığına sahip olması sağlanıyor.

» İlginizi Çekebilir ⇒ En Güçlü Doğal Malzeme

renk-değiştirebilen-malzemeler

Bukelemun gibi renk değiştirebilen bu malzemeler şimdilik küçük ölçülerde üretilse de büyük boyutlarda üretilmelerine yönelik çalışmalar hızla devam ediyor. Bu başarıldığında güvenlik, izleme ve hatta eğlence gibi pek çok farklı sektörde yer bulacağı öngörülüyor. Farklı ortamlarda kamufle olabilen otomobillerden renk değiştirebilen giysilere, hatta yepyeni ekran teknolojilerine kadar hayal gücümüzü zorlayan pek çok ürün hayatımıza girecek gibi görünüyor.

⇒ Tübitak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Renk Değiştirebilen Esnek Malzemeler

0