20 Watt Enerjiyle Çalışan Dünya’nın En Güçlü İşlemcisi: Beyin!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

20 Watt Enerjiyle Çalışan Dünya’nın En Güçlü İşlemcisi

İnsan beyni Wikipedia’ya göre; “Kraniyal sinirler ve omurilik sayesinde merkezî sinir sistemini kontrol eder, çevresel sinir sistemini yönetir ve hemen hemen insanın tüm işlevlerini düzenler” ifadesiyle verilir. Yaşamımız için bu kadar büyük öneme sahip olan beynimiz aslında tam bir harikalar diyarı ama biz onun hakkında çok az bir bilgiye sahibiz.

insan beyni özellikleri

Yüzyılı aşkın bilimsel çalışmalar sonrasında elimizde olan belki de tek şey, insan beyni hakkındaki hayli şaşırtıcı bazı sayısal gerçekler.

Rakamlarla İnsan Beyni

İşte o şaşırtıcı gerçekler;

⇒ İnsan beyni tahminen 100 milyar sinir hücresinden (nöron) oluşur. Bu neredeyse Samanyolu’ndaki yıldız sayısına denk bir rakamdır.

⇒ İnsan beynindeki 100 milyar nöron, 100 trilyon sinaps üzerinden birbirine bağlanmıştır. Dolayısıyla her bir nöron ortalama 1000 nöronla bağlantılıdır. Buna rağmen beynin birbirine en uzak bölgelerinde bulunan iki nöron en fazla dört adımda birbiriyle iletişime geçebilir.

⇒ Sinir sisteminin yetişkin bir insan beyninde bulunan kısmının uzunluğu 5.800.000 km’dir. Bu rakam Dünya’nın çevresinin yaklaşık 145 katına eşittir.

⇒ 20 Watt’lık bir enerji ile çalışan insan beyni, yetişkinlerde vücudun sadece %2’sini kaplamasına rağmen vücut enerjisinin toplam %20’sini harcar.

⇒ Beynimizin hafıza kapasitesi de bilgisayar gibi düşünürsek tam 2.5 milyon GB alanı bulunmaktadır.

insan beyni

 

⇒ Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

20 Watt Enerjiyle Çalışan Dünya’nın En Güçlü İşlemcisi: Beyin!

0