NASA’nın Uzay Menüsü

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

NASA’nın Uzay Menüsü

Koskoca uzay gemisindesiniz. Muhteşem bir uzay yolculuğunuz başladı. Her şey süper gidiyor fakat yavaştan karnınız acıkmaya başladı. İyi güzel hoş da ne yiyip ne içeceksiniz? Yaşamsal faaliyetlerinizi sürdürmek için yemek yemek zorundasınız. Acaba size Nasa nasıl bir menü hazırladı?

Skylab Uzay İstasyonunda kullanılan yiyecekler ve yemek tepsisi. (1973-1974)

Uzay yolculuğuna çıkmaya niyetlenecek olursak bakacağımız ilk şey tabii ki de yemekler olurdu. Türk toplumu olarak uzaya gittiğimizi bir anlık düşünüyorum da yemek problemi bizim için en büyük sorun olurdu herhâlde.

Yok, bu annemin yemeğini tutmuyor nerede tarhana çorbam, yemeğin tadı tuzu yok gibi bir sürü nazlanacak şey bulurduk. Türk yemeklerini hiçbir yemeğin tutmayacağı da aşikar olunca yemek sorunu çekebilecek uzay severler için yazımızda NASA’nın yemek menüsünü araştırdık. Amacımız böyle bir niyetiniz varsa şimdiden yemeklere kendinizi alıştırmanız.

Not: Şimdiye kadarki yiyecekler pek hoş görünmüyorlar. Ancak bundan sonrası için her şey değişebilir. 

nasa-uzay-menüsü

Dondurulmuş-kurutulmuş yiyecekler.

Uzay araştırmalarını yapacak olan ekibin işi oldukça zor. Yeryüzündeki hayat rutinlerinden kopup başka bir boyutta yaşamlarını sürdürmeye çalışmak herkesin cesaret edeceği bir şey değil. Özellikle bu ekip için yemek en büyük problemlerden birisi. . Bu nedenle çalışanlara uzaya gitmeden önce uzun soluklu eğitimler bile verilmektedir. Genelde vakumlu paket, toz gıda vb. ürünler ile besin ihtiyaçlarını karşılayan ekip için uzayda yemek hazırlamak oldukça meşakkatli bir süreçtir.

NASA ise uzay çalışmalarında bu sorunu aşmak için kolları sıvadı. Personelin yemek problemini 3D yazıcı teknolojisi ile çözmek için araştırmalarını hızlandıran NASA, 3D yazıcılarla değerli astronotlarına pizza bile yaptırabilecek.

nasa-uzay-menüsü1

Uzay mekiğinde kullanılması için tasarlanan yemek tepsisi.

NASA’nın uzayda yeni gıda üretim yollarını denemesinin nedeni ise de mevcut gıda sisteminin raf ömrü açısından Mars görevi gibi uzun süreli araştırmalarda gerekli besin ihtiyaçlarını karşılamakta zorluk çekilmesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca mevcut gıdaları soğutmak ve dondurmak önemli uzay aracı kaynakları gerektirdiği için yeni bir gıda üretim sistemin bulunması daha avantajlı olacaktır.

NASA'nın uzay menüsü

Mürettebatın dinlenme sürelerini artırmayı amaçlayan NASA, besin istikrarı sağlamak ve raf ömrü uzun, bozulmayan, kokmayan ve az yer kaplayan gıdalar üretmek için 3D yazıcı teknolojisine 125.000 $ araştırma bütçesi ayırdı. Dünyadaki gıda sorununun 3D yazıcılarla çözülebileceğine inanan Contractor’ın sahip olduğu Systems&Materials Research şirketi NASA’dan bu bütçeyi kapmayı başardı. Bu bağışın amacı ise öncelikle 3D yazıcıdan pizza üretmek. Belki çikolata da basarlar. Bu biraz gereksiz oldu, uzayda da çikolata yemesinler aman. Bu konuda araştırma yapan ekip, gıda teknolojisinin önde gelen firmaları ve lezzet uzmanları gibi alanında oldukça başarılı birçok grupla çalışmalarını sürdürmektedir.

nasa-nasıl-yemek-yiyorlar

Pizza Nasıl Basılacak ve Pişecek?

Normal plastik madde üretmek için 3D yazıcıya plastik filamentler konulduğunu biliyoruz. Gıda üretecek bu yazıcıların kartuşları ise yağ ve toz olacak.  Böylelikle 30 yıl raf ömrüne sahip olunabileceği düşünülüyor.

Akla gelebilecek her türlü materyali üretmek için geliştirilebilen 3D yazıcıları astronot yemeği üretmek için özelleştiren Contractor, üretim aşamalarını şu şekilde sıralıyor: (işte yemek tarifimiz)

1) Öncelikle yazıcıda hamuru basılacak. Oklavayla falan hamuru açmanıza gerek yok. Yazıcıya malzemelerinizi koyun ve işte hamurumuz hazır.

2) Hamurumuz basıldığı esnada piştiği için NASA personelinin tüple, ocakla hiç işi olmayacak. Bak bu güzelmiş, zamandan da tasarruf sağlayıp yangın tehlikesinden kaçınılabilecek.

3) Ardından, domates tozu, su ve yağ ile karışarak domates sosu hazırlanacak. Pizzanın üzeri ise hayvanlardan, sütten, bitkilerden elde edilen bir protein tabakasından oluşacak.

Pizzamız hazır afiyet olsun, bir dahaki yazımızda uzay tatlılarımızdan bahsedeceğiz. Şaka bir yana yemekleri aşamalı olarak ortaya çıkarabilmek için bu yazıcılarda, değiştirilebilir kartuşlar kullanılacak. 30 yıl raf ömrü bulunacak kartuşlar (uzay yolculuklarının konserveleri) yazıcının basabileceği yemekleri barındıracak. 

nasa-yemek-pizza

Yemek Tarifi Yerine Yemek Yazılımı Kullanılacak

Contractor, “Zamanla, yemekleri algılama şeklimiz değişecek… Örneğin, yemek tariflerini aramızda yazılımlar aracılığıyla ileteceğiz. Her bir tarifte, yazıcıya belli bir girdinin hangi diğer girdilerle ve hangi oranlarda karıştırılması gerektiğini belirten bilgiler bulunacak ve yazılımlar halindeki yemek tarifleri sayesinde herkesin kendisine özel diyet hazırlayabileceğini, gereken besin değerini kesin bir şekilde yemeklerine ekleyebileceklerini’’ belirtti.

İşadamı, geliştirdiği teknolojiye katkıda bulunup daha da gelişebilmesi için destekçilerini beklediğini belirtti. Firmanın 3D yazıcılar ile gıda üretiminin uzayda gerçekleştirilmesi çalışmaları birkaç yıl alacak.3D yazıcılar sadece Dünya’da değil Uzay’ın derinliklerinde araştırma yapan birçok bilim adamı için de oldukça yararlı olacağa benziyor. Güzel günler!

⇒ Nasa, NTV

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NASA’nın Uzay Menüsü

0