NASA, Mars’ta Patates Yetiştirecek

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

NASA Mars’ta Patates Yetiştirecek! 

Araştırmayı NASA ve Peru merkezli Uluslararası Patates Merkezi (CIP) yürütüyor. Mars’taki iklim şartlarını laboratuvarda oluşturarak, Mars toprağına çok benzeyen Pampas de La Joya çölünden alınmış toprak örneklerinde patates yetiştirilmesi amaçlanıyor.

mars-patates-yetirstirme

Mars’ın atmosferinin %95’ini oluşturan CO2’nin patates verimini 2 ile 4 kat arasında artırabileceği düşünülüyor. Eğer deneyler başarılı olursa NASA ve CIP sadece Mars’a değil Güneş Sistemi’ndeki başka gezegenlerde ve gezegenlerin uydularında uzay çiftçiliğinin de öncüsü olacak. NASA Ames Araştırma Merkezi’nden gezegen bilimci Chris McKay ileride başka gezegenlerde kurulabilecek insan kolonileri için uzayda yiyecek yetiştirmenin mümkün olabileceğini söylüyor.

Projenin başka bir amacı ise küresel ısınma ve kuraklığın konuşulduğu bu günlerde patates bitkisinin dayanıklılığına dikkat çekmek. Dünya’da 840 milyon civarında insan açlıktan etkileniyor ve bu sayı sürekli olarak artıyor. CIP bu soruna çözüm olarak bir yandan Dünya üzerindeki tarıma elverişsiz olduğu düşünülen bölgelerde ve benzeri şartların oluşturulduğu laboratuvarlarda patates yetiştirmeye ve patates verimini artırmaya çalışırken, diğer yandan da benzeri çalışmaların çoğalmasını hedefliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NASA, Mars’ta Patates Yetiştirecek

0