NASA Elektrikli Hava Aracı Maxwell X-57 Geliştirdi!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

NASA Elektrikli Hava Aracı Maxwell X-57 Geliştirdi!

Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) çevre dostu elektrik enerjili uçağı Maxwell X-57’yi geliştirerek X sınıfı uçak modellerine bir yenisini daha ekledi. NASA yöneticilerinden Charles Bolden’ın yaptığı açıklamada, NASA’nın 10 yıl süren “Yeni Havacılık Ufukları” projesinin önemli bir parçası olduğu belirtilen uçak, ismini 19. yüzyılda yaşayan ve elektromanyetizmanın temellerini atan İskoç fizikçi James Clerk Maxwell’den alıyor.

nasa-maxwell-57-elektrikli-arac

Yakıt kullanımını, zararlı gaz salımını ve gürültüyü azaltarak daha hızlı ve verimli bir hava aracı üretmek amacıyla geliştirilen uçağın üzerinde kanatları boyunca yerleştirilmiş, kalkış ve iniş esnasında uçağa yeterli ivmeyi sağlayan 14 elektrikli pervane motoru yer alıyor.

NASA mühendisleri uçağın yol almasını sağlayan iki elektrikli motoru sayesinde uçağın saatte 175 mile varan hızla yol alabileceğini belirtiyor.  Yapımı yaklaşık 790 milyon dolara mal olan Maxwell X-57, gelecek 4 yıl içinde çeşitli testlere tabi tutulmasının ardından NASA’nın araştırma görevlerinde kullanılacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

NASA Elektrikli Hava Aracı Maxwell X-57 Geliştirdi!

0