MIT’deki Araştırmacılardan Daha Verimli Ampuller!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

MIT’deki Araştırmacılardan Daha Verimli Ampuller!

LED’lerin ve floresan lambaların enerjiyi daha verimli kullanması sonucu Edison’un akılda en çok kalan icadı ampulün kullanımı bir süredir azalıyordu. MIT’deki araştırmacılar bu eğilimi değiştirecek bir buluş yaptı.

Araştırmacılar nano ölçekli mühendislikle üretilen fotonik kristal aynalar kullanarak piyasadaki ampullerin verimini yüksek oranda artırdı. Ampullerde yüksek dirençli tungsten filamandan geçen akım, filamanın sıcaklığını 3000 K civarına çıkarır. Isınmış filaman da kara cisim ışıması yaparak LED ve floresan lambalara göre çok daha geniş bir tayfta ışık yayar. Yayılan bu ışığın önemli bir kısmı kızılötesi frekansta olduğu için ısı olarak kaybolmuş sayılırdı.

mit-nano-fotonik

Ampullerde enerjinin sadece %2’si görünür ışığa dönüşürken floresan lambalarda bu oran %13’e, LED’lerde ise %15’ kadar çıkar. MIT’deki araştırmacıların kullandığı aynalar tungsten filamandan yayılan görünür ışığı geçirip kızılötesi ışığı filamana geri göndermek için tasarlandı. Bu sayede daha az enerji ile daha çok görünür ışık elde edildi.

Araştırmacılar Nature Nanotechnology’de yayımlanan çalışmalarında tungsten filamandan elde edilen ışığın verimini %6,6’ya çıkardı. Araştırmacılar daha kompleks fotonik yapılar kullanarak verimi %40’a kadar çıkarabileceklerini düşünüyor.

led-nano-fotonik

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

⇒ Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MIT’deki Araştırmacılardan Daha Verimli Ampuller!

0