Mikroskopla Görülebilen Biyo-Botlar!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Mikroskopla Görülebilen Biyo-Botlar!

Biyolojik sıvılarda yüzebilen biyo-hibrit yapılar ABD’deki Illinois Üniversitesi’nde geliştiriliyor. Polidimetilsiloksan polimer malzemeler kullanılarak üretilen bu yapılar bir baş ve spermlerdeki flagella adı verilen kamçıya benzer uzun kuyruk kısmından oluşuyor.

biohybrid-flagellum.

Baş ve kuyruk kısımlarının birleştiği bölgenin yakınlarına kalp hücresi kültüründen elde edilen hücreler yerleştiriliyor. Bu hücreler senkronize bir şekilde hareket ettiğinde baş kısmından gelen dalga kuyruk kısmına gidiyor ve böylece bu küçük yapılar, tıpkı bir sperm gibi kuyruğunu sallayarak ileri doğru hareket ediyor.

Tek kuyruklu biyo-botların yanı sıra iki kuyruklu yapılar üzerinde yapılan çalışmalar artan kuyruk sayısının yüzme hızını artırdığını gösteriyor. Bu sonuçlara bağlı olarak, bu yapılara eklenecek daha fazla sayıda kuyruk hem hızı hem de hareket kabiliyetini geliştirebilecek.

biyo-botlar

Böylece ileriye doğru hareketin yanı sıra sağa, sola ve geriye doğru hareketi sağlayacak. Vücudun hidrodinamik yapısıyla uyum gösteren bu biyo-botlar, hastalıkların tanı ve tedavisi gibi tıbbi uygulamalarda hayli umut vaat ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Mikroskopla Görülebilen Biyo-Botlar!

0