Microsoft’un Sanal Gerçeklik Gözlüğü İle Beyin Ameliyatları Yapılabilir

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Microsoft’un Sanal Gerçeklik Gözlüğü İle Beyin Ameliyatları Yapılabilir

Microsoft’un sanal gerçeklik gözlüğü HoloLens beyin ameliyatlarında kullanılmak üzere test ediliyor. Microsoft’un hem sanal gerçeklik hem de dijital gözlüğü HoloLens ile doktorların normalde ulaşılması zor olan bilgileri gözünün önünde görmesi, ameliyatları başarılı bir şekilde tamamlaması hedefleniyor.

hololens-ameliyat

Duke Üniversite tarafından yapılan test çalışmalarında artırılmış sanal gerçeklik gözlüğü kullanan doktorlar, ameliyatı simule edebiliyor ve böylelikle yaşanacak olası bir hatanın önüne geçilerek ameliyatın daha başarılı olması sağlanıyor. Gözlük yardımıyla önce hastanın başı işaretleniyor ve sonrasında ameliyatta dışarıdan yapılan müdahalenin ne tür etkiler yapacağı gözlük üzerinde görülebiliyor. Böylelikle başka bir ekrana ihtiyaç kalmıyor.

Oculus Rift sanal gerçeklik gözlüğü, Google Glass ise dijital gözlük konusunda geliştirilen projelerden. HoloLens’i rakiplerinden ayıran özellikler ise hata payının az olması ve gecikmenin çok yüksek olmaması olarak söylenebilir. Bu da HoloLens’i ameliyat donanımı konusunda öne çıkarıyor. Test çalışmaları devam eden ürünün gerçek bir hasta üzerinde ne zaman kullanılmaya başlanacağı ise bilinmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft’un Sanal Gerçeklik Gözlüğü İle Beyin Ameliyatları Yapılabilir

0