Microsoft Veri Merkezi Kurmak İçin Denizin Altına Göz Dikti!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Microsoft Veri Merkezini Denizin Altına Kuracak 

Facebook, Google ya da Microsoft gibi büyük şirketler yaptıkları hizmetler dolayısıyla çok sayıda veri üretiyor. Bu tür şirketler verileri depolamak için veri merkezlerini kullanıyor. 

resim4

Veri Merkezi (Data Center), bilgisayar sistemleri ile telekomünikasyon ve veri ambarı sistemleri gibi ek sistemleri barındıran bir tesistir. Sunucu odası veya sistem odası olarak da adlandırılan bu tesisler işletmelere ait sunucu ve veri ambarlarının bulunduğu alanlardır.

Yani kısaca, bilgisayarlarımız ve akıllı telefonlarımızdan ağlardaki bilgilere her gün erişebilmemiz için bu bilgilerin depolandığı yerdir. Ancak bu şirketlerin kocaman verileri olduğunu düşünürsek haliyle veri merkezlerinin de kocaman olması gerektiği kaçınılmaz olacaktır.

resim 1

Dolayısıyla veri merkezleri şirketler için ciddi anlamda maddiyat gerektiriyor. Soğutmasıydı, bakımıydı derken masraf üstüne masraf çıkıyor. Şimdiye kadarki veri merkezlerinin hepsi genellikle uzak yerlerde ve arazi üzerine inşa edilmişti şimdi görüyoruz ki bu masraflardan oldukça müzdarip olduğunu düşünen Microsoft yeni bir fikirle karşımızda.

Denizin Altında Veri Merkezi!

Microsoft, karalar yetmiyormuş gibi veri merkezi kurmak için tabiri caizse denizin altına göz dikti. Gidebilse yakında veri merkezini uzaya bile taşıyacakmış gibi bir tavır sergileyen Microsoft, geçtiğimiz günlerde veri merkezinin testi için denizin altında ilk denemesini gerçekleştirdi.

microsoft veri merkezi

Microsoft bunları sualtına koymanın avantaj olabileceğini düşünüyor. Peki, neden denizaltı, suyu mu çıktı karaların? Aslında Microsoft’un bu girişimindeki asıl amacı sunucuların çıkardığı oldukça yüksek sıcaklığın düşürülmesi için kullanılan soğutuculara harcadığı maliyetleri birazcık olsun düşürebilmek. Denizin altına inşa ederek hem doğayı koruyacak hem de enerjiden tasarruf edecek olan Microsoft, bu acayip projeyi hayata geçirmek için özel üretilmiş su geçirmez taşıyıcı kapsüller tasarlıyor.

Okyanusun serin sularının 10 metre altına indirilecek sunucuların kullanım ömrünün 20 sene olacağı düşünülüyor. Modüler teknolojiye sahip olan bu yeni nesil veri merkezi, tak çıkar mantığıyla kolayca yenilenebilecek. Bu yüzden denizin altına taşıyarak ısınan sunucuları soğutulması masraflarına gerek kalmayacak.

projeck natick
Madem soğutma maliyetini bu kadar azaltmayı istiyor veri merkezini kutuplara taşısaydı diyen okuyucularımız için Google ve Facebook kutuplara yakın yerlere veri merkezlerini taşımak gibi planları hâlihazırda var belki özentilik olmasından korkan Microsoft ‘‘ Project Natick ’’ ismini verdiği projesiyle farklı bir yolu tercih etmiş görünüyor. Ancak denizaltı yaşamını olumsuz yönde etkileyebileceği düşüncesi biraz kafalarıda soru işareti oluştursa da maliyetler açısından oldukça verimli olacağa benziyor.

Güzel günler!

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Microsoft Veri Merkezi Kurmak İçin Denizin Altına Göz Dikti!

0