Lego Robot: Meccanoid

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Lego Robot: Meccanoid

Öğrenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli iki unsur; kolay ve eğlenceli anlatımın olması. Meccanoid isimli robot, özellikle küçük mucitlerin dikkatini çekebilecek ve onlara ilham kaynağı olabilecek özellikte.

Meccano isimli şirketin ürünü olan akıllı kendin yap robotu Meccanoid, kutudan tıpkı lego gibi birbirine geçebilen yüzlerce parça halinde çıkıyor. Bu parçalarla ne yapılacağı ise tamamen size kalıyor. İster insansı robot, ister akrep, ister örümcek…

Meccanoid_G15_KS_-_3170228b

Parçalar birleştirilip robot tamamlandığında sesli komutlara uyabiliyor ve programlanarak özel hareketler eklenip kişeselleştirilebiliyor. Bu öğrenme işlemi üç farklı şekilde olabiliyor.

Robotun eklemleri kukla gibi hareket ettirildiğinde bu hareketleri öğrenebiliyor. Diğerinde mobil bir ugulamadaki iskelet avatarı üzerinden hareketler kontrol edilebiliyor. Üçüncü öğrenme yönteminde ise ön kameraya bağlanan bir uygulamayla robot sizi taklit edebiliyor.

meccanoid-lepicallidus

Meccanoid’in parçalarının plastik olması ve herhangi bir sivri parça bulunmaması sayesinde zararsız. Ayrıca hafif olmasıylada kolay kullanılabiliyor. Meccanoid ile hedeflenen asıl amaç ise hayal gücünü harekete geçirebilmek ve kullanıcıları icat yapmaya, araştırmaya sevk edebilmek.

⇒Popular Science

Burak Kesayak

Burak Kesayak

Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Elektrik Elektronik Mühendisliği son sınıf öğrencisiyim. Bilim ve teknolojiye ilgi duymaktayım.

2 yorum “Lego Robot: Meccanoid

 • Avatar
  16 Ekim 2015 at 03:35
  Permalink

  LEGO’nun meşhur midstorm seti vardı onun başarısı her şeye uyarlanabiliyor oluşuydu. Bu daha farklı olsa da sonuçta her şeyi öğrenmeye çalışıyor. Onun başarısını yakalayacaktır diye düşünüyorum.

  Reply
  • Admin
   16 Ekim 2015 at 09:54
   Permalink

   Kesinlikle Hüseyin Bey, başlangıç olarak güzel düşünülmüş. İleride daha farklı uygulamalarını görebiliriz.

   Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Lego Robot: Meccanoid

2