Kuantum İle İletişim Sağlama

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Kuantum İle İletişim Sağlama

1964’te John Stewart Bell’in bulduğu yöntem ve eşitsizlikle EPR paradoksu olarak da bilinen durumu deneysel olarak test edebileceğimizi açıkladığı günden beri yapılan tüm deneyler kuantum mekaniği hesabına yazıldı. Ancak her deneyde yerel gerçekliğe zayıf da olsa bir açık kapı bırakılmıştı. Bu yıl Hollanda, ABD ve Avusturya’da birbirinden bağımsız olarak yapılan üç ayrı deney, yerel değişmezliği ve Einstein’ın kuantum fiziğine olan itirazlarını kesin bir şekilde tarihe gömecek sonuçlar elde etti.

Bu çalışmalardan Physical Review Letters’ın son sayısında yayımlanan ikisinde deney fotonlarla yapılırken, Hollanda Delft Teknoloji Üniversitesi’nde çalışan grubun Nature’da yayımlanan çalışmasında elektronlar kullanıldı. Özellikle Prof. Ronald Hanson liderliğindeki Hollandalı grubun çalışması uzun mesafeli kuantum ağlar için umut verici. Artık kuantum dolanıklığa sahip iki parçacığın evrensel bir bütünlük içinde hareket ettiğini biliyoruz.

kuantum-iletisim

Bu durum teknolojide baş döndürücü yeniliklere kapı açabilir. Yakın gelecekte kuantum dolanıklığa sahip durağan kuantum bitler oluşturularak, çok uzun mesafeler arasında kuantum iletişim ağları kurulabilir. Böylece astronomi ölçeğindeki uzaklıklar arasında eşzamanlı ve ışık hızı ile kısıtlanmamış iletişim sağlamanın yanı sıra dışarıdan asla müdahale edilemeyen, yüzde yüz güvenli iletişim kanalları da kurmak mümkün olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kuantum İle İletişim Sağlama

0