Köpek Sahipleri Ksilitole Dikkat Edin!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Köpek Sahipleri Ksilitole Dikkat Edin!

Ksilitol şekersiz sakızlarda, bazı unlu mamullerde, öksürük şurubunda, çikolatada, çocuklar ve yetişkinler için olan çiğnenebilir vitamin haplarında, ağız gargarasında ve diş macununda bulunuyor. Eğer köpeğiniz bu ürünlerden herhangi birini tüketirse tatlandırıcı, pankreasın hızlı bir şekilde insülin salgılamasına ve 10-60 dakika gibi kısa bir sürede kan şekerinin tehlikeli seviyelere düşmesine neden oluyor.

FDA’nın açıklamasında ksilitolun insanlarda pankreasın insülin salgılamasını tetiklemediği, fakat köpek ksilitol içeren bir şey yediğinde ksilitolun kan tarafından çok hızlı emildiği ve sonuç olarak pankreastan önemli oranda insülin salgılandığı belirtiliyor.

köpek-ksilitol-zarar

Bu da hipoglisemiye neden olabiliyor ki tedavi edilmezse ölümcül sonuçlara yol açabiliyor. Tüketilme miktarına bağlı olarak yan etkiler 12-24 saatte ortaya çıkıyor. Bu süre zarfında kusma, halsizlik, sendeleme, koordinasyon kaybı ve kasılma gibi belirtileri fark etmek ve hemen veterinere başvurmak hayli önemli. Ayrıca köpekler üzüm, kuru üzüm, alkol, soğan, sarımsak, macamadia fındığı (cevizi), avokado ve kafein içeren ürünler tüketmemeli.

Kaynak: Bilim ve Teknik

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Köpek Sahipleri Ksilitole Dikkat Edin!

0