Kısa Bir Şekerleme Yapmanın Önemi

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Kısa Bir Şekerleme Yapmanın Önemi

Geceleri deliksiz, güzel bir uyku çekmenin verimliliği artırdığı ve stresi azalttığı pek çoğumuzun deneyimleyerek öğrendiği bir gerçek. Ancak yapılan bir araştırma gösterdi ki öğleden sonra kısa bir uyku da hafızamızı olumlu yönde etkiliyor.

Almanya’daki Saarland Üniversitesi’nden bilim insanlarının gerçekleştirdiği çalışma yaklaşık bir saatlik bir şekerleme yapmanın hafızamızı güçlendirdiğini söylüyor. Neurobiology of Learning and Memory’de yayımlanan araştırma kapsamında, 41 katılımcıdan bazı sözcükleri ve sözcük çiftlerini hatırlamaları istenmiş.

kisa-uyku-onemi

Katılımcıların 22’si 1 saat sürecek bir uykuya dalarken 19’una bu sırada video izlettirilmiş. Bu süre sonunda katılımcıların sözcük ve sözcük çiftlerini ne kadar hatırladığı test edilmiş. Sonuç olarak uyuyan katılımcıların uyumayanlara göre çok daha başarılı olduğu ortaya çıkmış. Beynimizin öğrenilmiş bilgiyi uzun süreli belleğe atma işlemi hipokampus adlı bölgede gerçekleşiyor.

Yaklaşık bir saatlik bir uyku bu süreçte hipokampusu daha etkin hale getirerek bu işleme yardımcı oluyor. Araştırmacılar işyerinde ya da okuldagün içinde kısa bir uykunun öğrenmeyi olumlu yönde etkilediğini belirtiyor. Kim bilir, belki de gelecekte işyerlerinde ve okullarda uyku odaları olarak kullanılacak özel bölümler olur. ABD’de bazı işyerlerinde uyku odaları şimdiden yerini aldı bile.

Kaynak: Bilim ve Teknik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kısa Bir Şekerleme Yapmanın Önemi

0