Kış Lastikleri Kar ve Buz Kaplı Yollarda Nasıl Tutunur?

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Kış Lastikleri Nedir?

Kış lastikleri soğuk havalarda kar ve buz kaplı yollarda sürüş için tasarlanmış lastiklerdir.

kışlastikleri1

Kış Lastikleri Karlı ve Buzlu Havalarda Yola Nasıl Tutunur?

Sıcaklık yaklaşık 7 ̊C’nin altına düştüğünde diğer mevsimlerde örneğin yaz aylarında kullanılan lastikler sertleştiği için yola tutuşları azalır. Kış lastikleri ise silica esaslı daha yumuşak kauçuk malzemeden üretilir.

Böylece düşük sıcaklıklarda bile esnekliklerini koruyarak yolu kavrama yeteneklerini kaybetmezler. Kış lastikleri yaklaşık -30 ̊C’ye kadar bu özelliklerini korurlar. Ayrıca kış lastiklerinin kar ve buz kaplı yollarda daha iyi tutunabilmeleri için yüzeylerinde farklı şekillerde çok sayıda oluk bulunur. Kar üzerinde hareket ederken yazlık lastiklerin yüzeyindeki oluklar kısa sürede karla dolar ve bu durum lastiğin yola tutunmasını engeller.

Oysa kış lastiklerinin yüzeyindeki farklı şekil ve derinlikteki bu oluklar aracın ağırlığı sayesinde araca tutunur. Kış lastiklerinin özellikle kenarlarındaki zikzak şeklindeki küçük oluklar aracın ağırlığı sayesinde hafifçe eğilir ve lastiğin hareketi ile karı sürükleyerek lastiğin yere daha fazla temas etmesinin sağlar. Kış lastiklerinin yüzeyindeki olukların tasarımı içlerine giren karı kolayca tahliye edecek şekilde tasarlanmıştır.

kışlastikleri2

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kış Lastikleri Kar ve Buz Kaplı Yollarda Nasıl Tutunur?

0