Kemoterapi Sırasında Saçlarınızın Dökülmesini Engelleyecek Cihaz

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Kemoterapi Sırasında Saçlarınızı Dökülmesini Engelleyecek Cihaz

Bilim ve Teknik dergisinde yayınlanan ve yazıyı yazarken duygulandıran bir cihaz yapılmış. Adı da DigniCap! FDA’nın Radyolojik Sağlık ve Cihazlar Merkezi, Cihaz Değerlendirme Ofisi Müdürü Dr. William Maisel bu cihazın meme kanseri hastalarında kemoterapi nedeniyle saç dökülmesini en aza indirdiğini söylüyor.

DigniCap kafa derisindeki kan damarlarını sıkıştırıyor ve böylece kemoterapi sırasında hastaya verilen ilacın saç köklerine sızmasını engelliyor. İsveç kökenli bu yöntem Avustralya, Yeni Zelanda ve bir kaç Avrupa ülkesinde de kullanılıyor. 

dignacap-kemoterapide-saç-dökülmesi

ABD’deki klinik denemelerde bu yöntem meme kanserinin erken aşamasındaki 10 hastadan 7’sinin saçlarının %50’sinin dökülmesini önledi. Herhangi bir yan etkisi bulunmayan yöntem kafa derisinde metastaza yol açabileceği endişesiyle kan kanserlerinde değil katı tümör kanserlerinde kullanılıyor.

DigniCap’ın her kemoterapi için maliyeti 400-500 dolar. Cihaz yaygın olarak kullanılmaya başlandığında kemoterapi merkezlerinin üretici firmadan cihazı kiralayabileceği ve bunun da fiyatı konusunda belirleyici olacağı düşünülüyor.

Ailenizde bu rahatsızlık varsa, Allah tez zamanda şifa versin…

Diğer teknoloji haber yazılarımıza ulaşmak isterseniz;

buraya-tiklayiniz

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kemoterapi Sırasında Saçlarınızın Dökülmesini Engelleyecek Cihaz

0