Kanser Hücreleri Verilse Bile Kanseri Yenen Hayvan

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Kanser Hücreleri Verilse Bile Kanseri Yenen Hayvan

Bazı hayvanların kanser olmadığı ve bunu nasıl başarabildikleri tıp çevrelerinde araştırılıyor. Böylelikle insanlara uygun tedaviler bulunabileceği ümit ediliyor. Bu hayvanlardan birisi de tüysüz köstebek faresi. Çünkü tüysüz köstebek fareleri hiç kanser olmuyor. Üstelik bilim insanlarının laboratuvar ortamında bu farelerde kanseri tetiklemeye ve farelerin kanser olmasını sağlamaya çalışmalarına rağmen. Son günlerde yapılan bu çalışmaya göre tüysüz köstebek fareleri doğal bir mekanizma kullanarak mutasyonla mücadele ediyor ve kansere göz açtırmıyor.

kanser-olmayan-hayvan

Bu mekanizmada hyalüronik asit isimli bir polimer rol oynuyor. Araştırmacılar, bu polimer tüysüz köstebek faresinden uzaklaştırıldığında kanserin normal seyrinde yayıldığını gördü. Tüysüz köstebek faresinde insandakinden 5 kat daha fazla hyalüronik asit polimeri olduğu için fareler kansere yakalanmıyor.

Nature dergisinde yayımlanan, yine bu çalışmalarıyla ilgili başka bir makalede ise araştırmacılar tüysüz köstebek faresinin cildinde yüksek yoğunlukta hyalüronik asit bulunduğunu, bunun fareye yerin altındaki tünellerde yaşayabilmesi için gerekli deri esnekliği sağladığını belirtti. Biyolojik bir sıçrama olarak kabul edilen bu bulguların kanser tedavisi geliştirme çalışmalarında hayati önemi olacağı düşünülüyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kanser Hücreleri Verilse Bile Kanseri Yenen Hayvan

0