Kanadalı Enerji Devi, Doğalgaz Firmasını 28 Milyar Dolara Alıyor!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Kanadalı Enerji Devi, Doğalgaz Firmasını 28 Milyar Dolara Alıyor!

İki yıl önce ile bugün arasında dağlar kadar bir düşüş gözlenen petrol fiyatları ile yenilenebilir enerji alanında yapılan çalışmalarla petrol ve enerji sektöründe alım satım işlemleri de artmaya başladı. Kanadalı enerji devi Enbridge, ABD’li doğalgaz firması Spectra Energy’yi 28 milyar dolara satın alacağını açıkladı.

petrol-fiyatlari-dusuyor

İki şirketin birleşmesiyle ortaya çıkacak firmanın “Kuzey Amerika’nın en büyük enerji altyapı şirketi” olması bekleniyor. Toplam piyasa değeriyse 127 milyar dolara ulaşabilir. Enbridge’den yapılan açıklamada yeni şirketin hisselerin yüzde 57’sinin şu anki Enbridge ortakları, yüzde 43’ünün de Spectra Energy ortakları tarafından sahip olunacağı ifade edildi. Anlaşma, gelecek yılın ilk çeyreğinde tamamlanacak.

Enbridge’in ABD ve Kanada’da yaklaşık 53 bin kilometre uzunluğunda petrol ve doğalgaz boru hattı bulunuyor. Houston merkezli Spectra Energy’nin de toplam işlettiği boru hattı 34 bin kilometreye yakınken, şirketin ayrıca, toplam 8,5 milyar metreküp doğalgaz ve 4,8 milyon varil ham petrol depolama tesisi bulunuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kanadalı Enerji Devi, Doğalgaz Firmasını 28 Milyar Dolara Alıyor!

0