Amerika’da Düzenlenen SpaceX Yarışmasına İTÜ’lü Öğrenciler Damga Vurdu!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İTÜ’lü Gençlerden Elon Musk’un Çılgın Hayali Hyperloop Tasarımı!

Günümüzün Nikola Tesla’sı diyebileceğimiz ünlü girişimci Elon Musk’ın çılgın projesi ‘‘Hyperloop’u’’ duymayan yoktur herhalde. Bir toplu ulaşım aracı düşünün, Ankara-İstanbul arasını sadece 25 dakikada alabileceğiniz bu araç ayriyeten hızlı olmanın yanında ekonomikliği de bizlere sunuyor.

elonmusk-spacex

Kim bilir belki bir gün okuldan eve gittiğinizden daha kısa bir sürede İstanbul’da arkadaşlarınızla bir kahve içip geri gelebilirsiniz. Oldukça iddialı olan Elon Musk, ışınlanma bulunana kadar en hızlısının ‘‘Hyperloop’’ olacağını söylüyor. 

ABD’de Tek Türk Takımı Final Heyecanı Yaşadı

29-30 Ocak tarihlerinde ‘‘SpaceX Design Weekend’’ kapsamında düzenlenen yarışmada 1200 ekipten en iyi 124 arasına giren ekipler jürinin karşısında ter döktü. İTÜ ‘‘Sci-X Hyperloop Pod Tasarım Ekibi’’, Amerika’da Texas A&M (TAMU) üniversitesinde düzenlenen “SpaceX Design Weekend” aşamasına yaptıkları “Pod” (kapsül tren) tasarımını jüri karşısında sundu. Tüpün üzerine güneş panelleri ekleyerek güneş enerjisiyle çalışacak bu sistem bakalım ilerleyen dönemlerde neler getirecek!

itülü

Baklava ve Lokum İkram Ettiler

124 ekip arasına girmeyi başaran İstanbul Teknik Üniversitesi(İTÜ) öğrencileri yaptıkları projeyi sunmakla kalmayıp Türk geleneklerinden olan baklava ve lokumu da ikram ederek ilgiyi üzerlerine çekmeyi başardılar. 124 tasarım jüri üyelerinin yapacağı değerlendirmeler sonucunda seçilerek önce çeşitli testlerden geçecek sonra ise seçilen tasarımın üretimi gerçekleştirilecek.

En son aşama olarak ise üretilen araçlar haziran ayında California’da hazırlanan 1.6 kilometrelik özel pistte test edilecek. Zorlu Holding tarafından desteklenen İTÜ Sci-X Hyperloop Pod Tasarım Ekibi’nin 8 Şubat Pazartesi günü Türkiye’ye dönecek. Biz de ülkemizi başarıyla temsil eden bu öğrenci arkadaşlarımızı kutluyoruz.

Hyperloop Nedir, Ne Değildir?

SpaceX, Tesla ve PayPal’ın kurucusu Elon Musk, koskocaman bir tübün içerisindeki yastık işlevi görecek hava tabakası üzerinde, çok büyük hızla ilerleyecek kapsüllerle ulaşımı düşünüyor. Nasıl mı? Basıncı azaltılmış vakumlu çelik tüpler içindeki kapsüllerin, bir kompresör ve manyetik güç yardımıyla yüksek hızlı hareket etmesi prensibiyle çalışıyor.

Bu teknolojik projenin Ar-Ge aşamasında 3 firma var. Bunlar Hyperloop Ulaşım Teknolojileri, Hyperloop Teknolojileri ve Elon Musk’ın şirketi olan Space X.

Kısaca, düşük basınç yüksek hızla çalışan sistemi 3 yıl önce kağıt üzerinde açıklayan Musk; bu sistemin diğer ulaşım türlerine göre daha hızlı, daha güvenli hem de daha ucuz olacağını söylüyor. 2013 yılında bu fikri ortaya atan Elon Musk için gerçekleşmesi rüya olan projeyi günümüzde gerçekleştirmek için adımlar atılmış durumda. Proje, Nasa ve Boeing gibi firmalardan 100 kadar mühendis tarafından kurulmuş olan ‘‘Hyperloop Transportation Technologies’’ (HTT) tarafından yürütülüyor.

CEO Dirk Ahlborn önderliğindeki HTT, Los Angeles ve San Fransisco arasında 1300km/s hızla seyahat imkânı sunacak olan bu projenin 10 sene içerisinde hayata geçirileceğinin sözünü veriyor. 

İrem Kayar

İrem Kayar

Gazi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü 4.sınıf öğrencisi. Teknolojiye ilgili, araştırmayı seven, 3d yazıcı meraklısı, fotoğraf çekmeye bayılan, her daim neşeli bir mühendis adayı :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Amerika’da Düzenlenen SpaceX Yarışmasına İTÜ’lü Öğrenciler Damga Vurdu!

0