Işınlama ile Bilgi Aktarımı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Işınlama ile Bilgi Aktarımı

Daha önce pek çok başka araştırma grubu ışınlama üzerine çalışmalar yapmıştı. Ancak aradaki mesafeyi katetmeden bir noktadan başka bir noktaya yolculuk biçiminde ışınlama başarılamamıştı.

Hollanda’daki Delft Üniversitesi’nde çalışan bir grup araştırmacı, ışınlama ile yaklaşık üç metre uzağa hatasız bilgi aktarmayı başarmıştı. Şu zamanlarda ise daha uzak mesafelere ışınlanmalar ile bilgi aktarımı yapıldığı ama detayların fazla yayınlanmadığı söylenmektedir.

ışınlanma-bilgi-aktarımı

Işınlama için kuantum dolanıklıktan yararlanılıyor. İki parçacığın durumlarının birbirine dolanık olması, aralarında büyük bir mesafe olsa bile biri üzerinde yapılan ölçümlerin diğerini de etkilemesine neden oluyor. Böylece bir noktadan diğerine aradaki mesafeyi katetmeden bilgi aktarmak mümkün oluyor.

Kısaca Kuantum Dolanıklık; Işıktan hızlı mesaj transferi için imkan sağlayan bir fiziki olgudur.

ışınlanma-nedir

Işınlanmayı Nasıl Yaptılar?

Geliştirilen yeni yöntemde çok soğuk elmasların içine hapsolmuş elektronlardan yararlanılıyor. Önce aktarılmak istenen bilgi lazerler kullanılarak elektronların spin durumlarında kodlanıyor. Daha sonra bu bilgi aktarılmak istenen yerde okunuyor.

Bu yöntem ile makroskobik bir cismi ışınlamak mümkün olmasa da yöntemin ileride pek çok teknolojide faydalı olacağı düşünülüyor. Örneğin kuantum bilgisayarlarının geliştirilmesi aşamalarında faydalı olacak. Araştırmacılar ışınlama mesafesini artırmak için çalışmalar yapmaya devam ediyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Işınlama ile Bilgi Aktarımı

0