Işık ile Çalışan Transistör

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Işık ile Çalışan Transistör

Prof. Dr. Andrei Pimenov ve ekibi tarafından Viyana Teknik Üniversitesi’nde geliştirilen optik tabanlı transistör Faraday etkisini kullanarak çalışıyor. 1845’te İngiliz fizikçi Michael Faraday tarafından keşfedilen Faraday etkisi, ışık ile elektromanyetizmanın birbiriyle bağlantılı olduğunu gösterir.

Işığın elektromanyetik bir dalga olarak tanımlanabileceği fikri ise Faraday’ın keşfinden esinlenen İskoç fizikçi James Clerk Maxwell tarafından ortaya atılmıştır. Klasik elektromanyetizma çerçevesinde yüksek frekanslı elektromanyetik dalga olarak tanımlanan ışığın dalga yapısı eninedir.

ışıkla çalışan transistör

İnsan gözü tarafından ancak dalga boyu 380 ile 780 nm arasında ise bildiğimiz “ışık” olarak algılanabilir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarda ışık demetinin büyük bir bölümü “yutulmadan” ışığın polarizasyon yönünün kontrollü bir şekilde değiştirilip yönlendirilmesi neredeyse imkânsızdı.

Fakat kısa bir süre önce Prof. Pimenov tarafından geliştirilen yöntemde, sadece bir milimetre dalga boyundaki terahertz ışınım kullanılarak bu engel aşıldı ve ilk defa Faraday etkisi ile çalışan optik tabanlı bir transistör geliştirildi. Bu kapsamda ışığın polarizasyon yönü söz konusu ışık demetinin, elektriksel gerilimi 1 Volt’tan biraz daha az olan Civa-Tellür (HgTe) alaşımından yapılmış bir tabakaya (0,1 mm) gönderilmesiyle istendiği gibi değiştirilebiliyor.

pimenov-transistör

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Işık ile Çalışan Transistör

0