İngiltere’den Kablosuz Şarjlı Otoyollar

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İngiltere’den Kablosuz Şarjlı Otoyollar!

İngiltere kablosuz şarjlı otoyollarını kullanıma açıyor. İngiliz Hükümeti tarafından yapılan son bir açıklamaya göre, kablosuz şarja olanak sağlayan otoyollar aktif kullanıma kısa süre içerisinde geçecek!

şarjlıotoyallar2Elektrikli otomobillerin sık sık gelişim süreçlerine dair açıklamalarla karşılaşıyoruz. Bu konuda önde gelen teknoloji firmalarından olan Tesla‘nın yanı sıra BMW’de, ciddi modelleri ile elektrikli araba konsepti altında aktif satışa geçen araçlar üretiyor.

İngiltere, elektrikli otomobillerin otoyolda ilerlerken kablosuz olarak şarj edilebilmesini sağlayacak bir “elektrikli yol projesi” üstünde çalışılıyor. Sistem yolun altına döşenen elektrik kabloları sayesinde çalışıyor; kablolar elektromanyetik alan yaratıyor, araçların içindeki bir bobin de bunu elektriğe dönüştürüyor. Bu testleri yapması içi İngiltere’nin en büyük yollarını yöneten devlet şirketi Highways England, kablosuz şarj etme teknolojisinin 18 aylık deneme sürümünü test edecek.

İngiliz Hükümeti tarafından yapılan açıklamanın detaylarına göre; İngiltere belli başlı otoyollarını, 18 ay boyunca altyapı testlerine tabii tutulacak. 500 milyon Euro yani yaklaşık 780 milyon Dolar öngörüleriyle, 5 yıllık bir proje bütçesi ayrılmış durumda. Ancak yapılan açıklamalarda, bu araçlar için kablosuz şarj imkanı sunacak akıllı yolların hangi tip araçların hizmetine açılacağı detayı yer almıyor. Yani kurumsal olarak mı yoksa bireysel kullanımlarda da hizmet verilip verilmeyeceği bilinmiyor.

şarjlıotoyallar1

“Kablosuz şarj yolu”, başka ülkelerde kısa mesafeler için olsa da kullanılıyor. Güney Kore’nin Gumi kentinde 2013’te açılan bir yolun 12 km’lik bölümü, elektrikli belediye otobüslerinin bataryalarını, hareket halindeyken kablosuz şarj ediyor. Aynı zamanda İngiltere’deki Milton Keynes bölgesinde de benzer bir kablosuz şarj sistemi kullanılıyor. Elektrikli belediye otobüsleri, yol kenarına yerleştirilmiş olan plakalardan kablosuz olarak şarj ediliyor, ancak bu işlem için otobüsün plakanın yanında durması gerekiyor.

Tam Destek!

Hükümet böyle bir yatırım yapmaya kararlı çünkü çevresel ve ekonomik faydaları gayet açık. Highways England’ın baş mühendisi Mike Wilson “Kablosuz güç teknolojisinin yolun dışında yapılan denemeleri İngiltere için daha sürdürülebilir yol ağları yaratmaya yardımcı olacak ve ülkede taşımacılık yapan şirketler için yeni fırsatlar yaratacak” ifadeleri ile projeye verdikleri önemi dile getirmiştir. İngiltere ulaşım bakanı Andrew Jones ise “Düşük emisyonlu araçları hareket halindeyken yeniden şarj etme potansiyeli heyecan verici imkânlar sunuyor.” diyor.

şarjlıyollar

Otomobilde elektrikliye dönüşüm büyük bir hızla devam ediyor. Elektriklilerin önemli sorunlarından şarj ve menzil sorunu, yeni geliştirilen teknolojilerle yavaş yavaş yok oluyor. Büyük firmaların bu dönüşüme öncü olması yeni teknolojilerin hayatımıza daha da çabuk girmesini ifade ediyor. Peki siz, tamamen elektrik merkezli bir otomotiv sektörüne hazır mısınız?

Burak Ali Kasap

Burak Ali Kasap

Yer yer yoğun, çoğu zaman neşeli; fazla sosyal ve başarılı bir voleybol antrenörü ve aynı zamanda iyi bir Elektronik Haberleşme Mühendisi adayı. Haberleşme konuları üzerine yoğunlaşan, kişisel gelişim düşkünü bir çeyrek yazar :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İngiltere’den Kablosuz Şarjlı Otoyollar

0