İlkokul Öğretmeni Celalettin Turkar Uzay Mekiği Tasarladı. Patentini Aldı!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İlkokul Öğretmeni “Benzeri” Olmayan Uzay Mekiği Tasarladı

Giresun’un Şebinkarahisar İlçesi’nde ilkokul öğretmenliği yapan 48 yaşındaki Celalettin Turkar, farklı bir konsepte roket tasarladı. Alışılmışın tersine üstten ateşlemeli ve iç darbeyle hareket eden bu roketi tasarlayarak patent de aldı. Buluşunu Türk Patent Enstitüsü’nün davetiyle 3-6 Mart 2016 tarihleri arasında düzenlenecek 2016 Uluslararası İstanbul Buluş Fuarı’nda tanıtacak.

uzay mekiği celalettin ogretmen

İstanbul Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi mezunu olan Celalettin Turkar, kendi alanında iş bulamadığı için sınıf öğretmeni olarak atanmış. 20 yıl önce vekil öğretmenken öğrencileriyle deney yaptığı sırada “iç darbe” kuralını keşfetmiş.

Celalettin Öğretmene ulaşan bir gazete onunla roket hakkında konuştu; “Fen bilgisi dersinde tüplü bir deney yapıyordum. Tüp bir anda, fizik kurallarının tersine yerinden uçtu. Sebebini bulmaya çalıştım ve sonucunda tüpün içindeki gazın iç darbeyle hızlı bir şekilde tüpü havalandırdığını keşfettim” diyor.

uzay mekiği ogretmen

Buradan hareketle tasarladığı uzay mekiğine 2 yıldır patent almaya çalıştığını söyleyen Turkar, “15 gün önce Türk Patent Enstitüsü’nün onayıyla bu icadın ilk olduğu ve dünyada benzerinin olmadığı kabul edildi. Türklerin de icat yapabileceklerini kanıtladım” diye konuşuyor.

Buluşu diğer roketlerden ayıran özellik, çok sayıda yakıt tankına gerek duymadan yeryüzünden uzaya çıkabilmesi ve iç darbeyle hareket etmesi. Aynı zamanda kanatçıklara gerek duymadan yönünü bulabiliyor, uzayda hızlanabiliyor, yeryüzüne daha kolay ve risksiz inebiliyor.

türk öğretmen nasa mekik

⇒ Haberturk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlkokul Öğretmeni Celalettin Turkar Uzay Mekiği Tasarladı. Patentini Aldı!

0