İki Galaksinin Çarpıştığı Açıklandı

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

İki Galaksinin Çarpıştığı Açıklandı

Ohio Üniversitesinden astronomlar, Şili’nin kuzeyinde Atacama Çölü’nde bulunan Atacama Büyük Milimetre/Milimetre-altı Dizisi’ni (ALMA teleskobu) kullanarak, IC 2163 galaksisinin komşusu NGC 2207 ile sürtüştüğünü, bu küçük çaplı çarpışmanın yıldız ve gaz tsunamisine neden olduğunu görüntüledi.

galaksi-carpismasi

Çarpışmanın IC 2163 içinde oluşturduğu dev dalganın göze benzer şekiller ortaya çıkardığı belirtildi. Sonuçları “Astrophysical Journal” dergisinde yayımlanan çalışmayı yürüten ekibin lideri doktor Michele Kaufman, “Bu tür galaksi çarpışmaları olağan dışı bir şey değil, ancak çok az sayıda galakside göze benzer ya da merceksi yapıların var olduğu biliniyor.” değerlendirmesini yaptı.

Galaktik gözlerin, galaksinin ömründe çok kısa süreliğine, yani on milyon yıldan biraz fazla varlığını koruduğu belirtiliyor. Kaufman ve ekibinin, bu sıra dışı galaksi çiftini incelemeyi sürdüreceği, Hubble teleskobuyla görülen yıldız kümelerinin kütlelerini, yaşlarını ve konumlarını, ALMA’nın gözlemlediği moleküler bulut özellikleriyle karşılaştıracağı kaydedildi.

Kaynak: Anadolu Ajans

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İki Galaksinin Çarpıştığı Açıklandı

0