HÜRKUŞ Uçağının Silahlı Versiyonu Yapılacak!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

HÜRKUŞ Uçağının Silahlı Versiyonu Yapılacak!

Savunma Sanayii Müsteşarlığından (SSM) yapılan yazılı açıklamaya göre, SSM’nin inisiyatifi ile Hava Kuvvetleri Komutanlığı pilotlarının temel eğitim ihtiyacına cevap verecek ve dünya pazarına girebilecek bir eğitim uçağının geliştirilmesi planlanarak HÜRKUŞ Projesi başlatıldı. SSM ile TUSAŞ arasında Mart 2006’da imzalanan HÜRKUŞ sözleşmesi kapsamında 2 adet uçar prototip uçak, 2 adet yapısal test uçağı ve uçaklara ilişkin dokümantasyon, yer destek teçhizatı, yedek malzeme üretimi gerçekleştirildi.

hurkus-turk-ucak

HÜRKUŞ Projesi’nde 11 Temmuz 2016 tarihinde European Aviation Safety Agency (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) CS-23 gereksinimlerine göre tip sertifikası alındı.
Sertifika alımı sonrası SSM tarafından kabul süreci başlatılarak, TC-VCH kuyruk numaralı birinci prototip uçağının kabul faaliyeti 14 Ekim 2016 tarihinde başarı ile tamamlandı. Proje kapsamında geliştirilen 2 nolu prototip uçağın kabulünün aralık ayı içerisinde gerçekleştirilmesi planlanıyor. SSM tarafından HÜRKUŞ uçağının silahlı (HÜRKUŞ-C) versiyonu için çalışmalar başlatıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HÜRKUŞ Uçağının Silahlı Versiyonu Yapılacak!

0