Hızlı Ulaşım Hyperloop İçin Testler Başlıyor!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Hızlı Ulaşım Hyperloop İçin Testler Başlıyor!

Son yıllarda adını yenilenebilir enerji ve uzay alanındaki çalışmalarıyla sıkça duyduğumuz Amerika’nın en ünlü girişimcilerinden olan Elon Musk’un, ilk kez 2012’de duyurduğu yeni nesil ulaşım şekli olan “Hyperloop” için test çalışmaları Amerika’nın Nevada Çölü’nde başladı.

hyperloop nedir

Hyperloop basitçe, havası alınmış bir kanalda,itmeler sonucu oluşan hava basıncını önden arkaya doğru atarak saatte 1200 km’ye ulaşması hedeflenen bir sistem.

Bu sistemle 650 km’lik bir yolun yarım saat gibi inanılmaz bir sürede alınması da Hyperloop’u geleceğin ulaşım araçlarından biri yapacağı oldukça açık. Tüm enerjisini başta güneş olmak üzere yenilenebilir enerjilerden karşılayacak olan Hyperloop projesinin 7 milyar dolara mal olması bekleniyor. Nevada valiliğinden ve Hyperloop CEO’su Rob Lloyd tarafından yapılan açıklamalara göre testler için 50 dönümlük bir arazi ayrılmış.

hyperloop-ne-işe-yarar

Nevada’da yapılacak testler için inşa edilecek olan Hyperloop prototipi tam ölçekli sistem kadar uzun olmayacak (1 km) ve hızı da yaklaşık olarak saatte 540 km olacak. Ayrıca Hyperloop şirketi 2017’de kurulması planlanan tam ölçekli sistem için de yer arayışlarına başlamış.

2017’ye inşa edilecek olan pistin uzunluğunun 3 km olması da edinilen bilgiler arasında. Şirketin hedefi 2020’den önce projeyi ticari amaçlar için kullanıma sunmak.

Atakan Şahin

Atakan Şahin

Kocaeli Üniversitesi Makina Mühendisliği 1. sınıf öğrencisiyim.Enerji ve robotik alanlarında araştırmalar yapmakta ve doğa sporlarıyla ilgilenmekteyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı Ulaşım Hyperloop İçin Testler Başlıyor!

0