VW ve Audi’den Hidrojen Yakıt Hücreli Otomobil: H-Tron

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

VW ve Audi’den Hidrojen Yakıt Hücreli Otomobil: H-Tron

Dizel otomobillerdeki emisyon skandalı sebebiyle büyük prestij kaybına uğrayan Volkswagen-Audi otomobil firması, Detroit’teki “2016 Kuzey Amerika Otomobil Fuarı”na yeni nesil hidrojen yakıt hücreli bir SUV otomobili ile katıldı.

Elektrik enerjisi ile çalışan araçlar, elektriği bataryalarına depolayarak ve ardından buradan harcayarak motorlara güç sağlarken, hidrojen yakıt hücreli araçlar elektrik motorlarının ihtiyacını hidrojen gazının yakılmasından sağlıyor. Bu sayede çevreye salınan sadece su buharı oluyor ve böylelikle çevre daha az kirletilmiş oluyor.  

hidrojen yakıt hücreli araba audi

Volkswagen-Audi Ortaklaşması: H-Tron

Volkswagen’in Audi markasıyla tasarladığı bu kavramsal aracın biri ön tekerleklere diğeri arka tekerlere bağlı iki elektrik motoru olacak. Hidrojen tankları arkada yakıt hücresi ise önde, benzinli araçlarda motorun bulunduğu yerde olacak. Audi H-tron Quattro adı verilen araç 7 saniyeden daha az sürede 100 km’ye çıkacak.  Aracın maksimum sürati ise 200 km/sa olacak.

Bu aracın elektrik araçlara bir üstünlüğü de yakıtın dolum süresinin çok kısa olması. Elektrikli araçların şarj süresi saatlerce zaman alırken, H-Tron’un hidrojen dolum süresi ise sadece 4 dakika sürecek. Şu an Japonya’da ve Kaliforniya’da sınırlı sayıda satılan hidrojen yakıt hücreli Toyata Mirai araçlarının en önemli sıkıntısı yeterince hidrojen dolum istasyonunun olmamasıydı. H-Tron Quattro ise bu durumu düşünerek bir depo ile 600 km gidebileceği belirtiliyor. 

Audi-H-Tron-hidrojen yakıt hücre

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

VW ve Audi’den Hidrojen Yakıt Hücreli Otomobil: H-Tron

0