Her Yere Kablosuz Şarj: Energous!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Her Yere Kablosuz Şarj: Energous!

Evet, yeni zamanlarda teknoloji bayağı gelişti isteyen herkes evinde kendi robotunu yapıyor artık. Şimdide aramıza “Energous” firması tarafından geliştirilen kablosuz şarj geldi. Aslında şirket daha yeni (2012) olmasına karşın çok yenilikçi bir ürün yaklaşık olarak 2015’in sonlarına doğru geldi. Fiyatı ise çok uygun ancak modelden modele değişiklik gösterebiliyor.

kablosuz-şarj

Peki Nasıl Oluyor?

Kablosuz şarj denilince aklımıza ilk olarak bu alet kendinden enerji üretiyor diye düşünebilirsiniz. Ama şunu söylemeden geçemiyorum bu alet kesinlikle yoktan enerji üretmiyor (yani güneş enerjisi gibi bir şey değil). Kısaca şöyle düşünebiliriz;

Ana bir kutu var bu kutuya priz ile güç veriyoruz o da Wifi dalgalarını DC akıma çevirip şarj ediyor ancak bu aletten alete değişiyor kimilerinde ise indüksiyon (mıknatıs veya manyetik bir aletle oluşturulan akım) yoluyla telefona manyetik dalga ile enerji aktarımı yapıyor.

energous-kablosuz

Çünkü harddiskler bile mıknatısla alışveriş yapıyor. Ama bu olay Telefondan telefona değişiyor yani yeni çıkan telefonların içinde bulunan Çip ile kablosuz şarj oluyor. Eğer telefonunuzda öyle bir Çip yoksa yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir aparat takılarak ta yapılıyor bu olay.

Bana kalırsa almamız pekte anlamlı değil. Çünkü olay kablolu şarjla neredeyse aynı hatta kablolu şarj daha kolay çünkü kablolu şarjda kabloyu prize güç ucunu da telefona bağlarsınız bu işlem bu kadar basittir ve bir telefon kablosunu Çin sitelerinde 3 dolara bile bulabilirsiniz. Ancak kablosuz şarj aletinde ana kutuya güç veriyorsunuz o da o gücü telefona yolluyor.

energous

Zaten kabloların uzunlukları hepimize yetiyor bir nevi kablosuz şarj gibi. Ama yeni çıkan kablosuz şarj ürünleri 6 metreye kadar algılayabiliyor. Buda kablolu şarjın dezavantajlarından. Yani almanızda o kadar da sakınca yok ama alırken 2 kere düşünmenizde fayda var.

Emre Selim

Emre Selim

2003 yılında Ankara’da doğdum. Şu anda 8.sınıfa gidiyorum Küçük yaşlarımda elektronik oyuncakları sökerek içerisindeki DC motorları sökmeye başladım. Şuanda da devam ediyorum :) . Arduino’ya ilgi duymaya başladım. Aklımdaki fikirleri somut hale getirmeye çalışıyorum. Kimileri o küçücük çocuk nasıl robot yapacak diyenler olabilir. Ancak şunu söylemek istiyorum 16-17 yaşlarındaki ağabeylere kod yazıyorum. Büyük hayallerimden biri de büyük bir şirketten teklif gelmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Her Yere Kablosuz Şarj: Energous!

0