Havadaki Kimyasal Maddeleri Algılayan Mini Sensör

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Havadaki Kimyasal Maddeleri Algılayan Mini Sensör

Amerika Havacılık ve Uzay Dairesi NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nden araştırmacılar tarafından çok düşük miktardaki kimyasal maddelerin tayini için yüksek hassasiyette ve enerji ihtiyacı düşük nanosensörler geliştirildi.

nasa-mini-sensör-kimyasal

Cihaz, karbon nanotüpler aracılığı ile bir ya da birden fazla bilinmeyen gazı tanımlamaya çalışan bir sistem içeriyor. Elektronik sensör ucuz, hafif ve çok az enerji tüketen karbon nanotüpler kullanılarak geliştirildi. Cihaz elektriksel olarak yalıktakn bir yüzey üzerinde fotolitografi ile üretilen, dikey olarak hizalanmış bir mikro elektrot kümesi içeren tipik bir sensör cihazı olarak tasarlanmış.

Sensörler NASA tarafından Uluslararası Uzay istasyonu’nun mürettebat kabinindeki eser miktardaki gazların belirlenmesi amacıyla geliştirildi. Ancak farklı kurumlar bu teknoloji üzerinde dayandırılan sensörleri çeşitli ortamlardaki düşük miktardaki maddelerin tayini içinde kullanıyor.

Bu yeni sensörler gezegen keşifleri, hava görüntüleme, gaz kaçaklarının tespiti ve tehlikeli maddelerin belirlenmesi gibi spesifik uygulamalar için cep telefonlarına entegre edilerek test edildi ve kullanıldı. Gelecekte çevresel görüntüleme, endüstriyel süreç görüntüleme ve kontrol, biyomedikal tanı gibi potansiyel uygulamaları olabilir.

kimyasal-ölçüm-sensör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Havadaki Kimyasal Maddeleri Algılayan Mini Sensör

0