Hackerler Bilgisayar Monitörlerine Sızıyor

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Hackerler Bilgisayar Monitörlerine Sızıyor

Bilgisayarınıza bağlayarak kullandığınız monitörlerin hepsinde parlaklık seviyesi ve görüntü yerleşimi gibi temel ekran ayarlarını yapmanızı sağlayan kontroller bulunur. Bu kontroller de monitörde yer alan küçük bir işlemci tarafından yönetilir. Geçtiğimiz ay Las Vegas’ta gerçekleştirilen Def Con güvenlik konferansına katılan güvenlik araştırmacısı Ang Cui ve arkadaşları, ana bilgisayarınızı tamamen es geçerek doğrudan monitörünüzde yer alan bu işlemciye sızmanın bir yolu olduğunu gösterdi.

monitor-hacker

Sızma işlemi zararlı yazılım içeren bir web sitesine yönlendirilmenizle başlıyor ve site monitördeki işlemciye kodu yerleştiriyor. Sonrasında yazılımı yönetmek ve yeniden programlamak için ekranın belli yerlerindeki pikselleri yakıp söndürmek yeterli. Bunun için de herhangi bir video dosyasından veya web sayfasından faydalanmak mümkün. Peki monitöre virüs bulaşınca ne oluyor? Yazılımı yükleyen kişi ekranınızdaki görüntüyü istediği an görüntüleyebildiği gibi, kendi hazırladığı bir görüntüyü sizin monitörünüze de gönderebiliyor.

Araştırmacılar, özellikle ekrandaki görüntülerin fazla değişmediği endüstriyel sistemlerde bu yöntemle yapılacak yönlendirmelerin yanlış kararlara neden olarak büyük zararlara yol açabileceğine dikkat çekiyor. Dahası dünyada 1 milyardan fazla monitörün bu tarz bir saldırıya açık olduğunu ve monitörlere gizlenen yazılımın geleneksel güvenlik yazılımları tarafından tespit edilemediğini de özellikle belirtiyorlar. Motherboard’ın konuyla ilgili haberini bit.ly/ mothermon adresinde okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hackerler Bilgisayar Monitörlerine Sızıyor

0