Hackerlar Sabit Disklere Virüs Yerleştiriyormuş!

Paylaşabilirsiniz: Google+ Whatsapp Yazdır

Hackerlar Sabit Disklere Virüs Yerleştiriyormuş!

Bilgisayar virüsleri ve zararlı yazılımlar genelde işletim sistemine bulaşır diye düşünüyorsanız sizde bizim gibi yanılıyormuşsunuz. Çünkü bilgisayar korsanları, bilgisayarınız açıldığı andan itibaren işletim sisteminden önce hizmete giren servislere virüslerini yerleştiriyormuş.

sabit-disklere-virus

Geçtiğimiz ay, bu zihniyetin bilgisayarınızdaki sabit diskleri de ne kadar çok sevdiği ortaya çıktı. Güvenlik şirketi Kaspersky Lab’ın yayımladığı rapora göre “Equation” olarak isimlendirilen ve neredeyse 20 yıldır aktif olan bir grup, ürettiği izleme amaçlı yazılımı Samsung, Western Digital, Maxtor, Seagate, Toshiba ve Hitachi gibi üreticilerin sabit disklerinin derinlerine yerleştirecek bir yol bulmuş.

Bu yazılım, disk üzerindeki veri depolama alanı yerine sabit diskin çalışmasını denetleyen bellenim (firmware) alanına yerleşiyor. Böylece disk her çalıştığında işini yapabilmeyi garantiye aldığı gibi, sabit diskin tamamen silinmesi gibi önlemlerden de kolayca kurtulabiliyor. Kaspersky, şimdiye kadar görülen en karmaşık izleme tekniği olarak tanımladığı bu yazılıma dair izlere otuzdan fazla ülkede rastladığını söylüyor.

Dilerseniz alt taraftaki sosyal medya ikonlarına basarak, bizi istediğiniz platformdan takip edebilirsiniz;

2_facebook 1_twitter google+ 3_youtube 7_linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hackerlar Sabit Disklere Virüs Yerleştiriyormuş!

0